Hea nipp

Mida peale rehvivahetust vanade rehvidega teha?

Foto: Scanpix/Sakala/Elmo Riig.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Sügisperiood tähendab autojuhtide jaoks ka rehvivahetuse hooaega. Tublimad broneerivad töökojas aja juba varakult, kuid elu on näidanud, et tõeline äratus jõuab paljude juhtideni alles esimese korraliku lumesajuga. Lisaks talverehvide valimisele ja paigaldamisele peavad autoomanikud tegelema ka vanade rehvidega.

Hoiustada või ära visata?

Peale rehvide vahetamist on enamikel autojuhtidel ees kaks valikut: rehve kodus garaažis või muus varjulises kohas hoiustada või need ära visata. Enamike rehvidega saab üldjuhul sõita rohkem kui ühe hooaja, mistõttu tuleks peale rehvivahetust vanale jooksule korralik läbivaatus teha ja otsustada, kas nendega saab ka peale talveperioodi edasi sõita.

Rehvide seisukorra hindamine ei tohiks kellelegi üle jõu käia, kui teada, mida otsida. Kontrollida tuleks seda, kas rehvid on ühtlaselt kulunud. Kui mõni rehv on ühelt küljelt rohkem kulunud, tähendab see tihtipeale probleeme veermikuga. Mõistagi tuleks mõõta ka mustri sügavust ja teisi kulumismärke, nagu näiteks pragusid rehvi külgedel.

Suverehvi puhul peaks mustri sügavus jääma seaduse järgi üle 1,6 mm, kuid see nõue on täielik miinimum ning alati tasub arvestada, et rehv kulub ka peale sõitmist ega pruugi järgmise hooaja lõpuni vastu pidada. Talverehvide puhul on minimaalseks mustri sügavuseks 3 mm, kuigi üldiselt võiks seda siiski rohkem olla.

Kuhu viia?

Kui selgub, et ühel või teisel põhjusel on vanade rehvide eluiga läbi saanud, tuleks neist mõistagi esimesel võimalusel lahti saada. Mõned rehvivahetuspunktid võtavad vanu rehve ise täiesti tasuta vastu, kuid päris reegliks seda pidada ei saa.

Suuremate omavalitsuste puhul on tavaline, et vanade rehvide jaoks on eraldi kogumispunkt. Näiteks Tartu linna kodulehel on välja toodud jäätmejaam, mis aastaringselt tasuta vanu rehve vastu võtab. Kohati isegi lihtsam on külastada aga MTÜ Rehviringluse kodulehte, kus on välja toodud kõikide maakondade rehvikogumispunktid. Olenevalt ettevõttest võib tagastatavate rehvide hulk olla ühe isiku kohta piiratud, näiteks kaheksa rehvi ehk kaks jooksu aastas.

Korralikke rehve pole muidugi vaja peale rehvivahetust minema visata, vaid järgmist hooaega ootama jätta. Rehvide hoiustamisel tasub jälgida, et asukoht oleks kuiv ja ühtlase temperatuuriga ning ilmastikunähtuste eest kaitstud. Kindlasti ei tasu rehve üksteise peale torni laduda, kuna see võib kahjustada alumise rehvi karkassi. Pigem tasub rehvid laduda üksteise kõrvale vertikaalselt ritta.

Üks variant on rehvid ka rehvivahetuspunkti jätta, kui ettevõtte sellist varianti pakub ja kui oled kindel, et järgmisel aastal samas kohas rehve vahetada soovid.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.