Miks auto talvel ootamatult võdisema hakkab ja kuidas sellest lahti saab?

Osaliselt on põhjus pildil näha, aga see lahendus nõuab natuke süvenemist. Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Jah, see on tingitud külmast, aga mitte päris nii nagu inimestel. Pigem on tegu lume ja temperatuuri ning füüsikaga.

Kui te olete käinud rehvivahetuses, siis teate, et rattaid tuleb tasakaalustada. Rehvivahetaja paneb ratta spetsiaalsesse pinki, see käib ringi, äraseletatud näoga vaadatakse tulukesi ja siis kopsitakse metallitükke velje külge.

Kui velg pole tasakaalus, siis hakkab see suurematel kiirustel väristama. Mõelge pesumasina trumlile, mis tsükli algul või siis ka tsükli jooksul müdiseb, sest pesu ei ole seal ühtlaselt jaotunud. Sama asi.

Kuidas sellest lahti saab?

Aga tagasi auto juurde. Sõitsite paksus lumes, rallisite lumerajal, võib olla jäite kinni, velje taha sattus palju lund. Samas on kuumad pidurikettad loonud sinna oma mikrokliima, mis lund sulatab. Igatahes – velje siseküljele kinnitavad ennast tugevad jääklombid, mis ajavadki ratta tasakaalust välja.

Ja mõelge, kui väikesed metallitükid mõjutavad velje tasakaalu, siis mida teeb suur kolakas jääd? See ongi põhjus ja sellest lahtisaamiseks on olemas õnneks lihtsad ja tavalised nipid.

Kui on võimalus auto sooja garaaži (kaubanduskeskus näiteks)parkida, tehke seda ja laske lihtsalt lahti sulada. Võib ka millegagi toksida, aga see on päris tüütu ja võib valesti tehes kahjustada pidurisüsteeme või velgi.

Vesi, võimalusel soe, on kõige lihtsam variant. Survepesuriga lihtsalt uhada, kuniks on puhas. Linnas on selleks ideaalsed kohad selvepesulad. Ukerdamist ilmselt on, aga ära see tuleb teha. Aga hea uudis on ju see, et ilmselt ei pea minema töökotta kalli raha eest probleeme lahendama.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.