Tallinn tuletab meelde, et naastrehvide lubatud kasutusaeg lõpeb peagi

Tallinna linnavalitsus tegi kunagi ka kampaania, kus soovitati kasutada naastrehvide asemel lamellrehve.

Rubriiki toetab

Vastavalt majandus- ja kommunikatsiooniministri määrusele on naastrehvide kasutamine sõidukitel lubatud kuni 31. märtsini. Samas andis transpordiamet teada, et pigem tuleks jälgida ilmastikuolusid.

Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sule sõnul on naastrehvide kasutamise lõpetamine oluline ka õhukvaliteedi poolest ja teekatendite kulumise seisukohalt.

“Uuringud näitavad, et tänavatolm on seotud mitmete tervisemurede tekkimisega ja paraku ka oodatava eluea lühenemisega. Sealjuures Helsingis tehtud uuringust selgus, et 75 protsenti pealinnapiirkonna tänavatolmust on tekitanud naastrehvid. Tallinnas kogutakse igal kevadel kokku ligikaudu 5500 kuupmeetrit naastrehvidega lahti kraabitud ja üles paisatud teekatteosiseid, mis on enam kui 330 veokikoormat tervisele kahjulikku materjali,“ rääkis Sulg,

Ta lisas, et seni, kuni jätkub naastrehvide kasutamine, toodetakse linnaruumi pidevalt peentolmu juurde, mistõttu vaatamata kevadistele koristustöödele, ei ole võimalik tolmuvaba linnakeskkonda tagada.

Oluline mõju tervisele

Tartu Ülikooli teadlaste ja Eesti Keskkonnauuringute Keskuse koostöös tehtud uuring on näidanud, et õhusaaste põhjustas 2020. aastal Eestis keskmiselt 1179 varajast surma, mis teeb kokku 14 179 kaotatud eluaastat ja mille tervisemõju rahaline ekvivalent hinnatakse 666 miljonile eurole.

Tallinna Tehnikaülikooli naastrehvide mõju uuringust tulenevalt tagaks ainuüksi Tallinnas naastrehvide kasutusaja vähendamine 1,5 kuu võrra 1,2 miljoni euro suurust kokkuhoidu teeparandustöödelt aastas.

Tallinna linna lepingupartnerid on alates 19. veebruarist tänaseni kokku kogunud üle 3500 tonni pühkmeid ja naastrehvide poolt ülestõstetud teekatteosiseid, ehk käesolevaks hetkeks juba 224 veokikoormat potentsiaalselt tervistkahjustavat materjali. Samuti on alustatud ka suurema tänavapesuga. Kevadkoristuse tööd on kavas lõpetada 15. aprilliks.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.