Temperatuurid langevad – kas lamellrehvid peaks juba alla panema?

Lamellrehv.Foto: Pärnu Postimees/Scanpix

Rubriiki toetab

Sel aastal ootamatult vara saabunud sügis sunnib ka autojuhte juba aegsasti rehvivahetuse peale mõtlema. Kuigi naastrehvide vahetamisega tuleb oodata 15. oktoobrini, võiks lamellrehvid juba praegu talviste vastu vahetada.

„Praegust ilmateadet vaadates on mitmel pool üle Eesti näha temperatuuride langemisi juba alla seitsme kraadi, mis tähendab, et rehvivahetuse hooaeg on alanud. Kui temperatuur langeb alla seitsme kraadi, muutuvad suverehvid jäigemaks ning see omakorda halvendab rehvide haakumist teekattega ja võib põhjustada liiklusõnnetusi,“ selgitas Elke Toyota hoolduse osakonna ekspert Roland Sagar.

Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja Jürgo Vahtra selgitas, et lamell- ja naastrehvi vahel valides tuleks mõelda, kus sõidukiga valdavalt liigeldakse. „Lamellrehv sobib paremini linnadesse ja põhimaanteedel kasutamiseks, kus tehakse tihedalt lumetõrjet, mistõttu teel kinnisõidetud lund ei esine. Lamellrehv on ka vaiksem, mistõttu on mugavam ja vähem väsitav. Naastrehvil on naastude tõttu parem pidamine jääl ja kinnisõidetud lumel, mistõttu maapiirkondades on tal eelised,“ kirjeldas Vahtra.

Ta lisas, et rehvivalikut tehes tasub hinnata nii rehvi pidamisomadusi kui ka maksumust. „Arvestada võiks sellega, et ohuolukorras on iga meeter pidurdusmaas oluline ja avariide ärahoidmiseks on igati õigustatud investeering headesse rehvidesse. Liiklusõnnetuse järgne auto remondikulu on üldjuhul alati suurem kui heade rehvide ja odavate rehvide hinnavahe.“

Lamelliomanikel hetkel eelis

Sagari sõnul võiksid sõidukiomanikud, kes eelistavad lamellrehve, juba aegsasti enda sõidukit talvisteks oludeks ette valmistada, et vältida esimese lumega saabuvaid meeletuid järjekordi.

Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja nentis, et rehvirõhk on rehvi kasutamisel oluline, sest sellest sõltub pidamine, juhitavus ja rehvide kulumise kiirus. „Liiga madala rehvirõhuga sõites võib rehve isegi kahjustada. Seetõttu tuleb rehvirõhku kontrollida ja hoida see ettenähtud piirides. 2014 ja uuematel autodel aitab rehvirõhkudel enamasti silma peal hoida rehvirõhu kontrollsüsteem.“

Viimase puhul on oluline, et rehvide vahetajal oleks õiged vahendid ja kogemused ka kaasaegsemate autodega ning anduritele viga ei teeks.

Elke Toyota hoolduse osakonna ekspert soovitab kõik rehvivahetused kindlasti hiljemalt oktoobri jooksul ära teostada, sest statistika räägib enda eest – kõige rohkem liiklusõnnetusi juhtub vahetult peale talverehvi hooaja algust, kui palju sõidetakse veel suverehvidega, kuid esimesed öökülmad on muutnud teed ja tänavad libedaks.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.