Statistika: mootorratturitega juhtunud õnnetusi põhjustab valesti valitud kiirus

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Statistika näitab, et enim liiklusõnnetusi juhtub just kevad- ja suveperioodil, mil liikluses osaleb rohkem erinevaid liiklusvahendeid. Ekspertide sõnul mängib siin suurt rolli üksteisega mittearvestamine ning valesti valitud kiirus.

Transpordiameti liiklusõnnetuste statistika näitab, et viimasel neljal aastal on liiklusõnnetuste arv pigem kasvanud: kui 2020. aastal oli liiklusõnnetusi 1406, siis 2023. aastal juba 1725. Ka mootorratturite osalusel juhtunud õnnetusi on omajagu, näiteks 2023. aastal oli vigastatutega juhtunud motoõnnetusi 113, seitse inimest kaotas neis elu. Enim liiklusõnnetusi juhtub just kevad- ja suvekuudel Harjumaal.

Kuigi liikluses peab tähelepanelik olema igaüks, muutub mootorratturite lisandumisega sõiduteele paratamatult ka liiklus mitmekülgsemaks ning üksteisega peab jälle arvestama hakkama.

Mis on põhjused?

Kindlustusettevõtte Gjensidige Eesti filiaali juht Raido Kirsiste juhib tähelepanu sellele, et talvel unustatud sõiduoskus, valesti valitud kiirus ning halbade ilmaolude eiramine võivad tuua kaasa raske liiklusõnnetuse.

“Peamised kindlustusjuhtumid seisnevad mootorratturite ohtlikes manöövrites, mida tehakse tavaliselt sõiduradade vahel. Samuti tekib kindlustusjuhtumeid seetõttu, et sõidukit ei suudeta kontrollida, mistõttu võidakse sõita vastassuunavööndisse, kukkuda ümber või põrgata vastu kõnniteed. Kindlustusstatistikast näeme, et enim satuvad õnnetustesse just 30–39aastased.”

Seda kinnitab ka European Road Safety Observatory, et sarnaselt Eestiga on Euroopas mootorrattaga õnnetusse sattunud inimeste keskmine vanus 26–44 eluaastat ning kõige rohkem satutakse õnnetustesse juulist septembrini just laupäeval ja pühapäeval.

Mootorratas on väiksem kui auto ning seetõttu on seda raskem märgata, mistõttu võib tekkida kokkupõrkeoht. Seega peavad nii mootorratturid kui ka autojuhid olema ettevaatlikud ja tähelepanelikud. 

Peale sõiduoskuste mängib liikluses rolli ilm. “Õnnetused on eriti tõsised siis, kui sajab vihma ja teekate muutub väga libedaks,” lisas Kirsiste.

Mootorratturitele meeldib kiirus 

Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži liiklusvaldkonna külalislektor Tarmo Vanamõisa sõnul meeldib mootorratturitele kiirus, sest sõitmine on pigem meelelahutus. “Transpordiamet tõi oma 2023. aasta liiklusõnnetuste aasta kokkuvõttes välja, et kõigi mootorratturitega juhtunud ühesõidukiõnnetuste põhjuseks oli kiirus. Kiirusega kaasneb vabaduse tunne ja see panebki riskima, mis liikluse kontekstis ei ole hea.

Mootorratturiõpe annab ja võib parandada sõiduoskusi, aga samas võib põhjustada ka riskikäitumist, kus omandatud oskusi kasutatakse mitte turvaliseks, vaid kiiremini sõitmiseks, aga siin ei saa üldistada ja üksikjuhtumeid ei tohi võtta kui tavapärast käitumist.” 

Teisalt ei oska autojuhid kohe kevadel (mõnel juhul aasta läbi) mootorratturitega liikluses arvestada, sest mootorratta puhul on tegemist väiksema sõidukiga, mida on raskem märgata. Samuti on mootorratta suuruse tõttu keerulisem aru saada nende kiirusest ja hinnata vahemaad.

On ka positiivseid arenguid

“Kindlasti on oluline, et enne hooaja algust tuleb oma sõiduoskus uuesti üle hinnata ja enne liiklusesse minekut talvel rooste läinud sõiduoskused üles turgutada. Alustada tuleb aeglaselt ja mõistlikult ning anda endale aega ratta ja teega kohanemiseks.  Ära ei tohi unustada ka sõiduvahendi põhjalikku kontrolli,” tuletab Vanamõisa meelde.

Liiklusvaldkonna eksperdi Vanamõisa sõnul on mootorratturite turvavarustus paremaks muutunud. “Viimastel aastatel on liiklusohutuse ja nähtavuse seisukohalt läinud positiivsemaks see, et mootorratturid ei kanna enam ainult tumedaid riideid, mis tegi nende märkamise samuti raskemaks. Rohkem kasutatakse turvavarustust ning lühikeste pükste ja plätudega sõitvaid rattureid kohtab pigem harva, aga neid ikkagi leidub. Ainult kiiver õnnetusse sattumise korral ei aita, vaja on ka turvavarustust.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.