9 autot, mida meie turul kahjuks ei müüda

Ilmselt teate, et meile tuntud automarkide valikus on palju rohkem sõidukeid, kui Euroopa või Eesti turule jõuab. Ilmselt me räägime sadadest, kui mitte tuhandetest autodest, suurtest mahtuniversaalidest kuni Jaapani kei-autodeni välja.

Valisime välja üheksa näidet eri tootjatelt, et seda illustreerida. Sekka sattus nii veidraid kui ka selliseid, mis tegelikult täitsa võiks ju ka siinsetes hinnakirjades figureerida. Miks nad seda ei tee, on tõenäoliselt täiesti eraldi artikli teema.

Toyota Century

Orienti Rolls-Royce, Jaapani Mercedes-Benz S 600. Tegu on Toyota poolt loodud äärmiselt luksusliku liikuriga, mis on loodud eksklusiivselt ainult Jaapani turule. Toyota Century sündis aastal 1967, mil lasti välja Toyota Crown Eighti põhjal loodud esimene põlvkond.

Kõige erilisemaks osutus teine generatsioon, kus Century kapoti alt võis leida 1GZ-FE V-12 mootori, mis on siiani ainuke Jaapanis toodetud V-12 mootor. Hiljuti lasti välja ka kolmanda põlvkonna Century, kuid sellel on juba V-8.

Mis teeb selle auto luksuslikuks? Interjööris on naha asemel kasutatud villa. Tegemist ei ole mitte ainult esteetilise vaid ka praktilise lahendusega, sest jaapanlaste jaoks osutus palavaga nahk kleepuvaks ja lihtsamini murenevaks. Auto disainimisel on palju mõeldud tagaistmel kaassõitjatele, kellel pikkade jalgade olemasolul, on võimalik esiiste kokku voltida ning vabalt jalgu sirutada.

Acura NSX Type-S

Honda luksuslikum väikevend Acura on juba mitu dekaadi löönud laineid Põhja-Ameerikas. Tegu on ühtlasi nii lihtsa kui ka luksusliku autoga, mis hinnalt üpriski taskukohane. Kuigi võib vaielda, kas Honda NSX ja Acura NSX on sama mudel või ei, siis kokkuvõttes võib öelda, et pisiasjad on need, mis eristavad Acurat ja Honda Euroopas müüdavat mudelit.

Acura NSX Type-Si hind algab alates 169 500 dollarist ehk ümardatult 150 000 eurost. Hind läheb kallimaks, kui soovida lisaks lightweight paketti ja muid aksessuaare.

Ford Mustang Shelby GT500

Iga Ameerika autofanaatiku unistus – esteetiliselt silmapaistev kere ja 5,2-liitrine supercharged V-8 mootor, mis pakub 760 hobujõudu. Autot kahjuks Euroopas Fordi esindustest osta ei saa, sest seda ei luba Euroopa heitgaase piiravad reeglid. Tõelised huvilised peavad leidma importijaid, kes teeks elu lihtsamaks ning säästaks autoostureisist USA-sse.

Infiniti Q60

Järjekordne tuntud Jaapani firma võsuke, mis loodi selleks, et olla ameeriklastele meelepärasem. Nissani tütarfirma Infiniti on tootnud USA-s autosid juba 33 aastat. Q60 on sportkupee, mille 3,0-liitrisel topeltturboga V-6 mootoril on 300 hobujõudu.

Kahjuks on tegu automaatkäigukastiga sõidukiga, sest USA-s on see kordades populaarsem kui manuaalkast. Vahel isegi öeldakse, et kui tahad omale vargakindlat autot, osta manuaalkastiga auto.

Ford Bronco

2022. aasta  Ford Bronco on auto, mida eurooplasedki tahaks, kuid siiani ei ole kindel, kas see Vanasse Maailma ka tegelikult jõuab. Fordi pealik küll ütles, et nad kaaluvad varianti lasta Bronco vabadusse ka Euroopas, kuid seegi ei pruugi juhtuda enne 2023. aastat.

Ford Bronco tuleb välja mitme eri versioonina ning lisaks on olemas kahe- ja neljaukseline variant. Baasmudelil on 2,3-liitrine EcoBoost mootor, mis toodab 270 hobujõudu, aga just hiljuti esitleti ka 400-hobujõulist Bronco Raptorit.

2021 Honda Legend

Honda võttis julguse kokku ning lasi Jaapanis välja oma 2021.aasta Honda Legendi, mis muudes riikides jääb veel unistuseks. Nimelt kasutab masin kolmanda taseme juhiabisüsteemi, mis muudes riikides pole veel lubatud. Juhiabi võimaldab autol ise end juhtida ilma, et peaks hoidma kätega roolist kinni. See muidugi ei tähenda seda, et juhi tähelepanu ei peaks siiski tee peal olema. Juhul, kui juhil tekib mõni terviserike või juhtub tehniline rike, peatab auto end turvaliselt teenõlvale ning annab samal ajal ohutulede ja signaaliga teistele juhtidele teada, et midagi on valesti.

Kui juhil tekib ikkagi tuju teha autoga mõned kiiremad ringid, siis Legend seda ka võimaldab. 3,5-liitrine V6 ja i-VTEC mootor pakub 310 hobujõudu. Hetkeseisuga Legendi küll mujale maailmasse ei tooda, aga kes teab ehk sel dekaadil saame seda ka Euroopas näha.

Honda S660

Jaapani kei car on üks omapärasemaid nähtuseid automaastikul. Sellegipoolest on tegu äärmiselt ägeda autoga, mis meile jääb kahjuks kättesaamatuks. Tegu ei ole võimsa autoga, vaid lihtsa ja kompaktse 63-hobujõulise roadsteriga, millega nautida lihtsamaid igapäevasõite.

Autot toodetakse nii kuuekäigulise manuaali kui ka seitsmekäigulise CVT-ga. Huvitavaks muudab S660-e veel tagaveo ja keskmootori kooslus. Kuna tegu on väga Jaapanile omase autoga, siis arvatavasti ei jõua see mujale, kuid alati on võimalus üks selline tore igapäevasõiduk omale importida.

Hyundai Elantra

Hyundai Elantra valiti 2021. aastal  Põhja-Ameerika aasta autoks ja põhjusega. Uue Elantra hind algab umbes 17 700 eurost ning selle hinna eest saad sa rohkem kui jõuad küsida. Auto on otsast otsani täis mugavusvarustust ning üpriski ökonoomne. Lõuna-Korea firma hakkas tootma Elantrat selleks, et konkureerida Honda ja Toyota kompaktautodega ning vähemalt Põhja-Ameerikas on nad konkurendid selja taha jätnud.

Oma hinnaklassi kohta on Elantra arvatavasti kõige luksuslikum auto, mida uuena saab osta, sest varustuses on rohkelt vidinaid, mis muudavad juhi ja kaassõitjate elu mugavamaks ning välisdisain autol meenutab puhast ja siledat fastback’i. Baasmudelit veab edasi 1,4-liitrine ja 201-hobujõuline turbomootor. Lisaks baasmudelile eksisteerib veel 6 mudelit, mis olenevalt oma hinnast pakuvad veel rohkem luksust ja mugavust.

Kia Carnival MPV

Carnival on perfektne pereauto, millega võtta ette pikad rännakuid, sest autos on 8 kohta, mis annavad kaassõitjatele piisavalt ruumi ja mugavust. Juhul, kui mõnel pereemal on vaja kiiremas korras viia oma lapsed trennidesse ja koolidesse, aitab sellega tempokalt hakkama saada 290-hobujõuline 3,5-liitrine V-6 mootor.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.