Autode tausta kontrolliva ettevõtte andmetel oli 18,5% autodest eelmisel aastal keritud läbisõiduga

Foto: Aivar Aotäht, Sakala/Scanpix Baltics

Automüügiturg muutub igal aastal kiiresti, kuid mõned trendid ja populaarsed autoärikate pettused jäävad siiski samaks. IT andmefirma carVertical avaldas aastaaruande koos autoturu statistiliste näitajatega.

Ettevõte kogub erinevatest andmebaasidest sõidukite kohta infot VIN-koodi alusel ning koostab selle põhjal autode ajaloo aruandeid. Kõik faktid põhinevad carVerticali andmetel.

Kõige rohkem kahjustusi saanud automark turul on BMW

Kahjujuhtumite kogusumma statistika kõikide aruannete põhjal sel aastal moodustab see kokku 3 282 580 416 EUR.

Huvitav on see, et avariidesse ei satu kõik autod võrdselt. BMW esikoht selles edetabelis ei pruugi olla üllatav – 47,77% kõikidest päringuga uuritud autodest olid vigastustega. Teisalt jällegi, ainult 29,53% Fiatidest ei ole plekimõlkimistest pääsenud.

Odomeetripettus on jätkuvalt äärmiselt tavaline: 18,5% autodest on muudetud näitudega

Aasta jooksul loodud ajaloo aruannete põhjal on autode läbisõidu tagasikerimised üks enim levinud viis ostjate petmiseks. 18,5% kõikidest eelmise aasta aruannetest andsid märku odomeetri näidu muutmisest. Kõikide kontrollitud autode peale kokku arvestades teeb see 7 112 444 874 tagasi keritud kilomeetrit.

Enim varguse ohvriks sattuda võiv mudel: Škoda Octavia

Ka 2021. aastal jätkasid autovargad oma tegevust ning kahtlased ärikad jätkasid nende kätetöö edasimüüki. Parim viis varastatud autodest hoidumiseks on nende ajaloo kontroll. Eelmisel aastal koostas autode ajaloo aruannete firma kokku 672 raportit, milles päringuga uuritud autod olid märkega „varastatud“.

Need andmed avaldasid, et kõige enam varastatud auto oli Škoda Octavia, mida oli kokku 38 ebaseaduslikult omanikku vahetanud ühikut. Aruannete põhjal on Octavia omanikul 3,75 korda suurem tõenäosus varguse ohvriks langeda kui naabril, kel on BMW 3. seeria auto. See tähendab muidugi, et Škoda omanikud peaksid olema eriti ettevaatlikud ja oma autol hoolsalt silma peal hoidma.

Eelistatuimad automargid 2021. aastal: BMW, Volkswagen ja Audi

Aruannete andmete põhjal on BMW, Volkswagen ja Audi kõige populaarsemad autotootjad. Kokku moodustavad nad 13% kõikidest carVerticali platvormi kaudu kontrollitud sõidukitest.

Eriti populaarne on inimeste seas BMW 3. seeria, mille osaks langeb umbes 5% kõikidest carVerticali ajaloo aruannetest. VW Passat ja Audi A4 ei jää samuti kaugele maha; teiste autotootjate mudelid ilmuvad tabelisse alles Top 15 alumises pooles.

Nimekirja teised populaarsed mudelid on BMW 5. seeria, VW Golf, Audi A6, Škoda Octavia, Mercedes-Benzi E-klass, Opel Astra, Mercedes-Benzi C-klass, Ford Focus, Audi A3, BMW X5, Škoda Superb ja BMW 1. seeria.

Kõige vanemad kontrollitud mudelid on valmistanud BMW

Kontrollitud autode hulgas on vanu BMW-sid rohkem kui ühtegi teist automarki. 40,38% BMW-dest, mida 2021. aastal kontrolliti, olid toodetud vahemikus 1990–2010. Samal ajal olid VW ja Audi vastavad numbrid ainult 14,56% ja 19,97%.

Citroëni puhul on aga vanade autode protsent veelgi madalamale langenud – ainult 10,92. Kui arvutada aga kokku kõik uuemad sõidukid, siis on BMW olukord veelgi halvem. Koguni 52,06% BMW-dest, mis on toodetud pärast 2010. aastat, on saanud erinevaid vigastusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.