Autogeenius Ameerikas: galerii hot rod’ide festivalilt, kus olid esindatud vist kõik stiilid

See, kuidas 1964. aasta Chevrolet C10 tuli kõrvupaitava müdinaga ja end siis ohates kõhuli lasi... Fotod: Tarmo Tähepõld

Autogeeniuse püstolreporteril õnnestus end taas mõneks päevaks Californiasse sättida ja selle põgusa aja jooksul teha võimalikult palju autoasju.

Esimene peatus oli San Diego lähedal Del Maris, kus toimus iga-aastane Meguiarsi hot rod’i festival. Seal veedetud pool päeva pakkus kõikidele meeltele sellise üledoosi, et näitusealalt lahkudes oli päris hea korraks lihtsalt sinist taevast vaadata ja vaikust kuulata.

Värvid, kujud, lõhnad, hääled – seda kõike oli uskumatul palju ja galeriisse mahtus ehk pelk kümnendik. Kõiki Mustange, Camarosid, pikapeid, low-rider‘eid, 1950-ndate maanteelaevu ja muud olekski võinud pildistama jääda. Pidevalt keegi podises mööda promenaadi, näituseala servas üritasid võidusõidule orienteeritud autod koonustest tehtud rajal enda ja teiste aega üle lüüa ning kõrvalt õnnestus kuulda igasuguseid vestlusi.

“Mulle meeldib 1967. aasta oma rohkem”, “Vaata, 1953-ndal oli see tuli siin allpool, 1954-ndal tõsteti teise kohta”, “Ma ostsin selle 15 aastat tagasi ja olen vaikselt nokitsenud…” jne.

Omaette vaatamisväärsus olid ka omanikud, valdavalt väärikale eale lähenevad taadid, kes matkatoolides oma lemmiku kõrval istusid ja hea meelega rääkisid, miks just see on kõige parem auto.

Low-rider’ite maailm on omaette kunstiteos. Graveeritud tagasild? Miks mitte …

Ainult Ameerika autod

Piirang oli pandud nii, et autod peavad olema 1999. aasta toodang või vanemad, aga eks paar moodsamat asja oli ka kohal, tõenäoliselt sponsorraha pärast. Näha sai nii Hummeri uut elektriautot kui ka enamiku tootjate suuri kastikaid.

Üks asi jäi küll silma. Kui jätta kõrvale õhkjahutusega Volkswagenid (peamiselt Põrnikad), siis muu maailma toodang moodustas umbes 0,5 protsenti kõigist autodest ja mõni neist läks arvesse ka poolikuna. Kas BMW M635 CSi, mille kapoti all on General Motorsi LS7 mootor (7,0-liitrine V-8) või 1938. aasta Alfa Romeo, mida viib edasi GM-i LS3 (6,2 l V-8) mootor, on Ameerika või Euroopa autod?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.