Automaksu traagika: muuseumiauto eest tuleb tasuda pea 1000 eurot aastas

See auto sõidab aastas vähem kui 10 kilomeetrit, aga maksu tuleb ikka maksta. Foto: Paula Johanna Adamson

LaitseRallyPark, mille kollektsiooni kuulub enam kui 100 uunikumi ja sportmasinat, esitas rahandusministeeriumile päringu, et teada saada, kui palju tuleb kollektsiooni kuuluvate autode eest edaspidi automaksu maksta.

Rahandusministeeriumi kalkulatsiooni kohaselt on näiteks 1921. aasta Ford T aastamaksu suurus 924 eurot, sest auto kuulub juriidilisele isikule, mille tõttu ei kohaldata autole eraisiku puhul kehtivat vanusekomponenti.

„Esmalt leitakse CO2 WLTP asendusnäit, arvutuslikult sain 668 g/km, kuid meil on ülempiiriks 350 grammi. 350 grammi pealt tuleb CO2 osa eurodes 874.-,“ kirjutab rahandusministeeriumi ametnik päringule vastuseks saadetud e-kirjas. Ametnik selgitab päringu esitajale, et automaks koosneb kahest komponendist: baasosast suurusega 50 € ning CO2 heite osast. „Kuna mudel on kerge, siis massiosa ei lisandu,“ seisab vastuses.

Võimsus 15 kW, läbisõit olematu

LaitseRallyParki kollektsiooni kuuluv 1921. aastal valmistatud Ford T kapoti alt leiame 2,9-liitrise (2864 cm³) bensiinimootori, mis arendab võimsust 15 kW. Sõiduki tühimass on vaid 699 kg ja täismass 1019 kg.

LaitseRallyParki tegevjuhi Üllar Suvemaa sõnul liigub konkreetne Ford T aasta jooksul alla 10 kilomeetri. „Näiteks osales konkreetne masin hiljuti ühes lavastuses, olles rekvisiidina kindral Laidoneri auto,“ ütles Suvemaa.

Mootorsõidukimaks on läbinud riigikogu üldkogul esimese lugemise. Norstati 23. veebruaril läbiviidud küsitluse kohaselt on mootorsõidukimaksu kehtestamise vastu 76 protsenti elanikkonnast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.