Bugatti Tourbillon: V-16 hübriidmootoriga kunstiteos kiirendab “kahesajani” vähem kui viie sekundiga

Välimuselt Chironi üpris sarnane Tourbillon on siiski täiesti uus mudel ja viib kõik näitajad täiesti uuele tasemele. Fotod: Bugatti

Bugatti uue mudeli nimi on otseselt seotud kellamaailmaga, kus sama sõnaga tähistatakse eriti täpset kellamehhanismi tehnoloogiat. Mõni aasta tagasi tegi Bugatti ka samanimelise kella.

Uut hüperautot toodetakse vaid 250 ühikut, hinnaks umbes 4 miljonit eurot ja loomulikult on kõik autod juba ette ära müüdud. Kuigi miljoneid maksvaid autosid tehakse tänapäeval päris mitmeid, on Tourbillon ilmselt kõiki neid miljoneid ka väärt.

Jõuallikas koosneb Cosworthiga koostöös ehitatud 1000-hobujõulisest vabalthingavast (!) V-16 mootorist, millel mahtu 8,3 liitrit ning kolmest elektrimootorist. Sisepõlemismootor kaalub silindrite arvust hoolimata vaid 252 kg ning Bugatti sõnul on auto isegi koos elektrimootorite ja akuga kergem kui Chiron. Andmetes on kaalu juures märgitud “vähem kui” 1995 kg.

Kokku teeb see kõik 1800 hobujõudu ning samas saab 25 kWh aku toel ka üle 50 kilomeetri elektri jõul sõita. Tippkiiruseks on öeldud 445 km/h. Spidomeetril jagub numbreid lausa 550-kilomeetrise tunnikiiruseni, seega ilmselt on plaanis ka mõned eriversioonid.

Kiirendus? Ebamaine. 0-100 km/h ei ole tänapäeval enam mingi näitaja ja elektriautod on need numbrid viinud ka alla 2 sekundi. Tourbillon teeb seda ametlikel andmetel 2 sekundiga, aga siis alles pööraseks läheb, sest 0-200 km/h tuleb veidi vähem 5 sekundiga, 0-300 km/h peaks jääma alla 10 sekundi ja 400 km/h saabub vähem kui 25 sekundit peale starti. Võrdluseks, et Chironi vastavad numbrid olid 2,4, 6,5, 13,6 ja 32,6 sekundit.

Kuigi välimus ei erine radikaalselt Chironi omast, siis lisaks jõuallikale on täiesti uus ka kandmik. See on tehtud uue põlvkonna eriti jäigast süsinikkomposiidist ning kogu vedrustuse ja veermiku juures on palju kasutatud 3D printimist ning ka sõnaühend AI käib läbi.

Interjööri, ja ilmselt kogu auto, kõige lahedam detail on juhi ees asuv näidukuteplokk, mis on eriti täpselt auto nimega seotud. Tõeline kella- ja automaailma kunstiteos! Kõigest 700 grammi kaaluv plokk koosneb enam kui 600 detailist ning on ehitatud ülitäpselt. Kellele midagi need näitajad ütlevad, siis koostetäpsus (horological tolerance) on vahemikus 5-50 mikronit.

Vaadake alltoodud videos, kuidas toimib näidkuteplokk ning Henry Catchpole teeb põhjaliku ülevaate ka kõigest muust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.