Eesti teedel on nüüd 47 ilmajaama, lisaks mobiilsed seireseadmed bussidel ja hooldussõidukitel

AS Teede Tehnokeskus paigaldas lisaks Tallinnale Eestis arendatud nutikad teeilmajaamad ka Tartusse, Pärnusse ja Rakveresse. Kokku on Eesti linnade tänavatele käesoleval aastal paigaldatud 47 kaasaegset seiresüsteemi, mis võimaldavad täpsemat teehooldust ning tõstavad linnatänavate turvalisust.

Teede Tehnokeskuse projektijuhi Märt Puusti sõnul paigaldati esimesed 22 nutikat teeilmajaama Tallinna tänavatele ning detsembriks lülitati 25 seiresüsteemi sisse lisaks kolmes teises linnas.

„Teehooldus muutub Eestis järjest täpsemaks ja andmepõhisemaks. Teeilmajaamad paigaldati asukohtadesse, kust täpse info saamine on kõige olulisem. Näiteks paigaldati mitu jaama sildadele, kus teepinna temperatuur langeb esimesena miinuspoolele ja ootamatu libeduse tekkimise oht on kõige suurem,“ ütles Puust.

„Täpsete mõõtmisandmete olemasolu võimaldab koostada sellistele kriitilistele kohtadele täpsemaid teeilmaprognoose ning anda piirkonna või linnaosa põhiselt hoiatusi nii teehooldajatele kui liiklejatele. Nii saavad teehooldajad varakult libeduseks või lumesajuks valmistuda, mis parandab reageerimise kiirust ja tõstab tänavate ohutust, “ lisas Puust.

Lisaks on töös ka mobiilsed ilmajaamad

„Tihedam teeilmajaamade võrk muudab libedusetõrje ka efektiivsemaks ja täpsemaks ning aitab säästa teehooldusmaterjale ja keskkonda. Lisaks tänavatele paigaldatud teeilmajaamadele on sarnased lahendused kasutusel ka Eesti riigimaanteedel. Täiendavalt statsionaarsetele jaamadele on kümneid mobiilsed teeseire süsteeme paigaldatud hooldesõidukitele ja liinibussidele. Sellega on Eesti teeilma seirevõrgustik, tehnoloogiline tase ja prognoosimudelid maailma tipus,“ lisas Puust.

Maailmas ainulaadsed nutikad teeilmajaamad arendasid välja Eesti ettevõtted Superhands ja Teede Tehnokeskus. Jaam koosneb tänavavalgus- või liiklusmärgipostile kinnitatud ja 3D-prinditud korpuses olevast õhutemperatuuri ja -niiskuse andurist koos keskseadmega ning teekattesse paigaldatud temperatuuriandurist.

Tulevikus on jaamale võimalik lisada ka teisi, näiteks õhupuhtuse andureid. Teeilmajaam ei vaja välist elektritoidet ning kasutab info edastamiseks uudset NB-IoT võrgutehnoloogiat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.