Galerii: milliseid ulmelisi ideeautosid esitles Toyota Euroopa rahvale?

Uudiste seas oli ka sportkupee.Toyota

Toyota esitles oma Euroopa osakonna suurimal sümpoosionil paljusid uusi autosid – ulmelistest ideeautodest kuni õige pea müügile saabuvate sõidukiteni.

Kui veel mõne aasta eest üritas Toyota elektrifitseerimisest pääseda, siis nüüd pannakse rõhk samuti elektrisõidukitele ning vesinikule. Brüsselis Kenshiki foorumit külastanud Autogeeniuse esindusel õnnestus näha mitmeid sõidukeid, mis ümber orienteeritud Toyota ja Lexuse alt lähiajal peaks ilmuma.

Kenshiki suurimad staarid olid kahtlemata silmatorkav Lexus LF-ZC, Toyota FT-Se sportauto, Toyota FT-3e, Sport Crossover’i kontsept ning Urban SUV ideeauto. Nende elektrisõidukite kõrval näidati aga ka vanade armastatud sõidukite uusversioone.

Terane väike sportkupee

FT-Se on uue elektrilise platvormi kõige põnevam rakendus. Idee järgi peaks sportkupee olema õige väike, jäädes pikkuselt alla 4,4 meetri ja kõrguses 1,2 meetri juurde. Sealjuures arendab Jaapani autotootja elektriautodele ka simuleeritud manuaalkäigukasti.

FT-Se saab plaanide kohaselt kaks mootorit, millest üks käitab taga-, teine esirattaid. Nagu Toyota ise entusiastlikult välja pakkus, võiks sportauto pakkuda kaasahaaravat sõidukogemust, samas võimaldada maksimaalset valikuvabadust juhile kuni erinevate mootorihäälte allalaadmiseni.

Uus elektriplatvorm

FT-3e kujutab endast põhimõtteliselt Lexus LF-Z kontseptauto Toyota märgiga venda. See baseerub uuel elektrilisel platvormil, mis väidetavalt võimaldab sõita ühe laadimisega isegi 900 kilomeetrit või enam. Samal ajal peaks sees olema ruumi enam kui viimases RAV4-s.

LF-ZC on väga voolujoonelise disainiga ning seeläbi saavutati ka väga madal õhutakistuse indeks – 0,2. Seeläbi saab Toyota lubada isegi 1000-kilomeetrist sõiduulatust. Äärmusliku disaini kohta öeldakse aga, et see on origamist inspireeritud. LF-ZC peaks turule jõudma 2026. aastal, üldiselt võtab Lexus aga suuna sisepõlemismootoritest eemaldumisele ning tahab saada täielikult elektriliseks luksusmargiks.

Linnamaastur varsti tänavatel?

Urban SUV on ideeautodest kõige lähemal materialiseerumisele – selle seeriaversiooni lubatakse juba järgmiseks aastaks. Üldiselt liigitub see kuskile Yaris Crossi lähedusse, olles vaid tosinkond sentimeetrit pikem. Samas lubab täiselektriline platvorm enam ülesehitusega “mängida” ning sõitjatele jalaruumi teha.

Autotootja kinnituste kohaselt peaks nelivedu väiksel linnamaasturil valikus olema ning üldse mängima Toyota tuleviku juures olulist rolli. Sellest hoolimata peaks väike linnamaastur olema Toyota odavaim elektrisõiduk.

Urban Crossover panustab aga jõukamale turule ning pole tänavatele jõudmisele veel nii lähedal, kuigi tootmine võiks alata juba 2025. aastal. Veidi uut Toyota Crowni meenutav sõiduk istub siiski samuti uuel elektrilisel platvormil, mis minimeerib aku peale kuluvat ruumi. Nii peaks sõiduki põhi olema õhem, samas jääb taaskord palju ruumi reisijatele – tegemist on suure ning voolujoonelise autoga.

Uued ja vanad tulijad

Lisaks nendele olid Kenshikil kohal ka Euroopas 2024. aastal müügile saabuv uus retrodisainiga Land Cruiser Prado ja sisemiselt uuendatud Hilux. Viimasele pakutakse nüüd 48v hübriidsüsteemi, mis hoiab suurema võimsuse juures kokku kümnendiku senisest kütusekulust.

Peale selle oli kohal ka vesinikuprototüüp Hiluxist.Sellesse heitmevabasse lahendusse panustab Toyota jätkuvalt palju energiat. Praktilistest autodest võis näha Stellantise suurel kaubikul Boxer-Ducato-Jumper-Movano baseeruvat uut Toyota Proace Maxi, mis peaks samuti müügile jõudma 2024. aastal.

Lexuse poolt oli väljas LM luksuslik mahtuniversaal, mis saabub kohe müügile. Lexus LBX väikemaastur saabub esindustesse samuti õige pea, baseerub Yaris Crossil ning peaks seega luksusmargi jaoks avama uue turusegmendi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.