Jõuallikate ja erinevate kütuste sissisõda kogub hoogu

Kas Toyota ja Yamaha V-8 jääb vaid pilgupüüdjaks või saab sellest kunagi päris auto mootor? Foto: Yamaha

Kuigi enamik autotootjaist raporteerib järjest valjemalt, et kohe-­kohe minnakse kõigi raskuste kiuste üle praktiliselt ainult elektriautode valmistamisele, kogub nurga taga tasapisi jõudu sissisõda, kus aku­autot ei peeta sugugi ainumõeldavaks ja parimaks lahenduseks väiksema saastega liiklemisele.

Maailma suurim autotootja Toyota hakkas juba jupp aega tagasi Jaapani ühes ringrajasarjas sõitma Corollaga, mille kapoti all põletab Yaris GR-ilt laenatud turbomootor vesinikku. Nüüd pandi sisse kõrgem käik, kui koos Yamahaga ehitati vesinikutoitele muuhulgas Lexus RC F-i käitav 5-liitrine vabalthingav V-8 (DOHC, 32 klappi), mis arendab 6800 p/min juures 540 hj (ja 540 Nm 3600 p/min).

Silindriridade vahel asuv väljalaskekollektor viitab võimalusele lisada turbokompressor või kaks ning saavutada veelgi suurem võimsus ja pöördemoment. Eraldi rõhutab Yamaha 8-1-kollektorist kaikuvat vapustavat mootorihäält.

Miskipärast eelistas SuperTurbo ülelaaduri ühendada väntvõlliga rihm-, mitte hammasajamiga. Foto: Super Turbo

Mootoris taastuvelektriga või biometaanist toodetud vesinikku põletades oleks pea ainus arvestatav keskkonnasaaste välisõhu koostisest johtuvad lämmastikoksiidid.

Vesiniku poole kiikavad juba ka veel suuremate mootorite ehitajad. Veoauto kütusekulu on suur ning protsentuaalselt väikegi kokkuhoid sestap enam kui märgatav.

Eelkõige just vesinikku, aga miks mitte ka näiteks biometaani põletava 7,5–16-liitrise veokimootori kasuteguri 1–2% suurendamist lubab USA firma SuperTurbo. Nende ülelaadur on ülikeeruline ning seetõttu on vajaliku töökindluseni jõudmisega tükk tööd, kuid vähemalt teoorias on asjal jumet.
SuperTurbo on muidu nagu tavaline turbokompressor, aga heitgaasiturbiin käitab põlemis­õhku pumpavat planetaarülekande vahendusel. Tänu sellele ei sõltu laaderõhk mootori pööretest ja heitgaasi survest, vaid seda saab ülekannet muutes sättida alati täpselt tarvilikuks.

Vähe sellest, lisaks ühendavad võll ja variaatorülekanne turbot väntvõlliga. Mõnes olukorras käitab mootor turbot mehaaniliselt nagu mahtkompressorit (lisades näiteks hoogu turbo pöörete kogumisele või pumbates silindreisse lisaõhku mootorpidurduse tõhustamiseks), teisel juhul aga töötab agregaat turbokompaundina, andes turbotamisest üle jääva jõu väntvõlli ringiajamiseks.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 6, märts 2022

Kõik selle ajakirja lood
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.