Kontroll: tanklad töötavad enamasti nõuetekohaselt, vaid mõned “pügavad” klienti

Foto: Scanpix

Tarbijakaitse ja Tehnilise Järelevalve Ameti (TTJA) teatel kontrolliti 2023. aasta lõpus tankureid erinevates tanklates üle Eesti. Tulemused näitasid, et tankurid on sõltuvalt tanklaketist reeglina heas korras. Mõõtevigu avastati, kuigi minimaalseid.

Kontrollmõõtmisteks valis TTJA juhuslikult 52 tanklat. Kontroll viidi läbi kõikides suuremates tanklakettides. “Tanklad peavad laskma tankureid kord aastas taadelda. Taatluse käigus kontrollitakse nii mõõtesüsteemi komplektsust, märgistust kui ka kõikide muude mõõtmisega seotud funktsioonide toimimist. Kõige olulisem on loomulikult mõõtmiskatse,” selgitas TTJA tehnikaosakonna juhataja Ingrid Teinemaa kontrolli tausta.

Täpsemalt kontrolliti bensiini 95 ja diislikütuse mõõtmist kahel kogusel. Esiteks on tankuri minimaalne mõõdetav kogus (sõltuvalt tankurist kas 2 või 5 liitrit) ning teiseks koguseks oli 50 liitrit. Tankurite lubatud mõõteviga taatlusel on 0,5% mõõdetud kogusest. Seega 50 liitri tankimisel võib tankur eksida kuni 250 ml, mille maksumus on tänaste hindade juures ca 40 senti.

TTJA avastas tankureid, mis mõõtsid minimaalse mõõdetava koguse korral väljastatud kütust kliendi kahjuks, 50 liitri korral aga kliendi kasuks. Samuti avastati vastupidiseid näiteid. Kõige täpsem tankur oli seekord Rae vallas. Nõuetele mittevastavaid tankureid leiti ligi viiendikul kontrollitustest, nende puudused on tänaseks kõrvaldatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.