“Liiklejaid ei tohi ohtu seada, teie olete seda täna teinud,” ütleb Rüütelmaa ja viitab puuduliku märgistuse peale paigutatud tomatitele. Ta kutsub välja neli tänavapuhastusbrigaadi ja tekitab liikluses korraliku ummiku kolmeks tunniks.
Miks aga üldse sellist eksperimenti vaja on?
Tänavu on politsei registreerinud rekordilise arvu jalgratturiga juhtunud õnnetusi – septembri alguse seisuga 266 õnnetust. Armastatakse öelda, et rattur on ise süüdi, sest pooled neist õnnetustest on ühe ratturi õnnetused, kus rattur on kukkunud, sest sõitis vastu posti, äärekivi või kanalisatsiooniluuki.
Tihtipeale unustatakse aga ära, et asja taga on hoopis olematu infrastruktuur, kus rattarajad on liiga kitsad, äärekivid ratturile liiga lähedal ja ohtlikud postid asetsevad keset rattateed.
Kui Pariis sai kevadega juurde 650 kilomeetrit eraldiseisvaid rattateid ja linna rattateede korrastamiseks pandi 300 miljonit eurot, siis mida Tallinnas tehti?
“No näiteks Tallinnas on tehtud uus jalgratturite sõiduvõimalus Estonia puiesteele,” selgitab Rüütelmaa ja viitab mõnesaja meetrisele lõigule, kus ratturil tuleb ühistranspordirajal koos busside ja trollidega liigelda.
Kogu olukorda näeb 7. septembril kell 20 TV3 saates “Laser” .