Täna on riigiasutuste autohanked juba osaliselt tsentraliseeritud Riigi Tugiteenuste Keskuse poolt, kuid kuluefektiivsuse mõttes ei ole suurt midagi muutunud võrreldes ajaga, mil iga riigiasutus hankis oma autopargi ise. Pigem on lisandunud juurde üks bürokraatia kiht, mis muudab hankeprotsessi ning hilisema autopargi halduse veelgi konarlikumaks ja kulukamaks.
Hangetega seotud kulusid annab optimeerida, luues ühtse riigihangete süsteemi ning tehnilised tingimused, mida kasutavad kõik riigiasutused võrdselt. Hanke korraldajad võiks ka öelda lahti iganenud arusaamast, et liising on kõige mõistlikum finantseerimise viis. Mida võiks siis muuta?
Esiteks tasuks paika panna hangitavate sõidukite klassifikatsioon ehk ühtne standard, mis sätestab sõidukite valimisel nii hinna kui ka tehnilise kirjelduse. Teisisõnu oleks riigihankes üheselt mõistetav, mis klassi autot hangitakse – hankes osalejal on lihtsam pakkumist koostada ning hanke korraldajal hinnata. See looks lihtsamad tingimused ka ühishanke läbiviimiseks, mis tagab automüüjatelt suuremad soodustused. Samuti aitab ühtse klassifikatsiooni loomine vältida olukordi, kus teatud riigiasutuse soovid uuele autole on aetud nii kitsaks, et sobivaks sõidukiks osutub vaid 15-tollise puuteekraaniga ning 12-kõlarilise helisüsteemiga Volkswagen Touareg.
Ülalpidamiskulud ei kajastu hankes
Liisingmakse moodustab vaid ca 60% auto kasutamise kogumaksumusest (va. kütus), sest liisingule lisanduvad veel korrapärased hooldused, liiklus- ja kaskokindlustus, rehvid, rehvivahetused, kulumaterjalid jne. Riigihanked on aga suuresti parima intressimäära või kuumakse peale üles ehitatud. Hangetest on puudu hilisemate kulude arvestus, mistõttu puudub selge arusaam, kui palju riik tegelikult sõidukitele kulutab ning kas hanke võitnud pakkumus on kogukulude arvestuses soodsaim.
Kõige parema läbipaistvuse ning optimaalse rahakasutuse tagab auto täisteenusrent, mille puhul on võimalik kõik kulud ette kalkuleerida ning pidada arvestust kilomeetrihinna, mitte kuumakse põhiselt. Kindlasti on kohti, kus kilometraaži prognoosimine on keerulisem, kuid enamik asutusi peaks oskama oma viie aasta kilometraaži prognoosida ca 5000 km täpsusega. See tagaks ka, et ametisõidud ei läheks enam nii laialdaselt segi erasõitudega.
Ühe riigi kasutuses oleva sõiduki halduseks (rehvivahetus, korraline hooldus, autopesu, kahjukäsitlus, garantiitööd jms) kulub hinnanguliselt kuni 20 töötundi aastas. Riigil on aga sõidukeid kokku tuhandeid. Täisteenusrendi puhul pole riigil tarvidust ise ajakuluka haldusega tegeleda, sest autopargi halduri töö teeb ära rendifirma. Seega on sama hinna eest võimalik saada hulga parem teenus.