Tallinn lubab: sel talvel on linnateed nii hästi hooldatud, et naastrehve kasutada pole vaja

Foto: Konstantin Sednev / Eesti Meedia, Scanpix Baltics

Tallinna linnavalitsus soovitab kõigil linnapiirkonnas liiklevatele sõidukitele paigaldada talvehoojaks lamellrehvid ja tagab omalt poolt teehoolduse tasemel, mis välistab vajaduse naastrehvide kasutamiseks linnatänavatel.

Kommunaalamet on alates 2015. aastast paigaldanud linnaruumi tasuta reklaampindadele kampaaniaplakateid “Üheskoos tolmuvabasse kevadesse” ja “Tolm tapab” mis kutsuvad üles eelistama lamellrehve.

Käesoleval aastal algab kampaaniaperiood digiekraanidel 14. oktoobril. Kampaania eesmärk on juhtida kõigi tallinlaste tähelepanu sellele, millist kahju tekitab naastrehvide kasutamine ja kui lihtne on meie linna ning inimesi ohustavat kahju ära hoida.

Oluline mõju tervisele

Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti juhataja asetäitja Tarmo Sule sõnul on Skandinaavia maades naastrehvide kahjulikke tervisemõjusid tõsiselt teadvustatud, kuid meil Eestis tuleb antud valdkonnas veel teavitustööd teha.

“Paljud euroopa riigid keelanud või piiranud naastrehvide kasutamist. Eestis ei ole veel kahjuks probleemi tõsidust piisavalt teadvustatud, mistõttu jääb loota vaid Tallinna autoomanike ja -juhtide teadlikkusele.”

Talverehve on lubatud kasutada alates 15. oktoobrist kuni 31. märtsini, kohustuslik on see 1. detsembrist kuni 1. märtsini.

Kui teil just jäärajale pole plaanis minna, siis lamell

“Nüüdseks on ka talverehvide testides jõutud järeldusele, et kehval naastrehvil pole tipptasemel lamellrehvile midagi vastu panna, seda isegi libedal jääl,” rääkis Tarmo Sulg.

“Hea lamellrehviga saab meie talves väga hästi hakkama. Testitulemuste kokkuvõttes võib järeldada, et kui teil ei ole kavas just jäärajal ajasõitu võita on meie ilmastikuoludes lamellrehv targem valik. Talverehvide valikul ei peaks vaatama ainult testitulemusi jääl ja lumel, mõne pakaselise ja lumise päeva pärast ei tasu osta naastrehve, kui valdavalt on teeoludeks soolamärg või kuiv asfalt.”

Tervelt 75 protsenti tänavatolmust tuleneb just naastrehvide kasutamisest. (allikas: Helsingi linna ehitusameti tellitud uurimus NASTA 2011-2013 „Lamellrehvide kasutamisega parem õhukvaliteet – liiklusohutust halvendamata.“)

Naastrehvide kasutamise tagajärjel tekkiv tänavatolm on tervisele kahjulik – kinnitust on leidnud seos tolmuse õhu ja hingamisteede haigustest põhjustatud surmajuhtumite ning südamehaiguste, astma ja kroonilise obstruktiivse kopsuhaigusete (COPD) tõttu haiglasse sattumiste vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.