Tallinnas pandi püsti Eesti idufirma loodud nutikas ülekäigurada

Nutikas ülekäigurada Ülemistel.Geenius

Ülemistel linnakus, Valukoja 8 (Ernst Öpiku maja) ees on nüüd püsti pandud Tallinna esimene nutikas ülekäigurada, mis tunneb ise ära ohtlikud olukorrad ja annab nendest ka jalakäijale ja autojuhile teada.

Nutikat ülekäigurada arendab idufirma Bercman Technologies. Firma turundusjuht Hans Leis rääkis, et ülekäigurada jälgib kaamerate ja sensorite abil enda ümber toimuvat ning annab liikluses kõigile osapooltele ennetavalt märku potentsiaalsest liiklusohtlikust olukorrast.

“Ülekäigu märgid hoiatavad autojuhte tavaolukorra puhul vilkuvate valgete LED tuledega ning ohuolukorra puhul punaste, eredalt vilkuvate LED tuledega märgipea ümber ning postil. Jalakäijat hoiatab süsteem audiosignaaliga,” kirjeldas ta.

Saime ka ise korra ülekäigurada “järele proovida” ja asi käib põhimõtteliselt nii: kui jalakäija astub ülekäigurajale ja parasjagu on autoteel sõiduk suurema kiirusega lähenemas, siis hakkab ülekäiguraja märk punaselt vilkuma ning jalakäija saab hoiatusignaali, milleks on auto pidurdushääl. Eriti kasulik peaks see olema öösel pimedas, kui nähtavus kehvem.

Kuigi Valukoja 8 ülekäiguraja ostis Ülemiste City, siis Leisi sõnul on plaanis tulevikus müüa ka kohalikele omavalitsustele.

Aadressile Valukoja 8 asuv pilootprojekti korras rajatud nutikas ülekäigurada jääb sinna ka püsti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.