Tallinngi saab varsti vesinikutaksod

Mõne aasta pärast sõidab Tallinnas ringi ilmselt mitukümmend vesinikutaksot, sest Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium (MKM) toetavad Utilitase rohevesinikuprojekti viie miljoni euroga.

Toetuse abiga rajab Utilitas koos UG Investmentsiga Tallinna rohevesinikutööstuse, tarnetaristu ja rohevesinikuga sõitvate taksode pargi. Ettevõtmine peaks KIK-i teatel olema ellu viidud 2026. aasta lõpuks. Plaanis on hakata aastas tootma 30 tonni rohevesinikku ehk seda peaks ilmselt jätkuma peale kümnete taksode näiteks ka kütuseelemendiga liinibussidele. Tõsi, vesinikubussid jõuavad esimesena liiklusse ilmselt hoopis Tartus, kus olevat juba allkirjastatud leping kolme sellise hankimiseks.

Kütuseelemendiga vesinikust ja õhuhapnikust toodetud elektriga käitatav auto on kallim kui akuelektriauto ja selle kütuski pole odav. Näiteks Eestile lähimas vesinikutanklas Riias maksab kg ligi 16 € ja kiloga sõidab sõiduauto natuke üle 100 kilomeetri. Samas käib tankimine mõne minutiga, lisades sõiduulatust 600 või rohkemgi kilomeetrit.

Kuu-poolteist tagasi pandi vesinikutaksondus käima Copenhagenis, kus läks korraga käiku 100 Toyota Miraid (fotol). Valiku tegemine oli lihtne, sest vesinikuautosid väga palju valida polegi – peale Mirai sedaani on Euroopas müügil veel näiteks ka linnadžiibilik Hyundai Nexo.

Kõnealune rohevesiniku toetusraha jagamine ei jää KIK-i kinnitusel viimaseks. Järgmist olevat oodata 2023. aasta alguses ning siis on sihikul ka muu transport, aga ka keemiatööstus ja mängu pannakse juba 50 miljonit eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.