Väga haruldaseks muutunud autoklassi legend Mazda MX-5 sai 35-aastaseks

Tagavedu, kaks istekohta, väike mass, katus käib maha ja hind on ka pigem soodne – selliseid autosid jääb aina vähemaks, aga Mazda õnneks veel hoiab rinnet. Seega on ainult paslik juubilarile õnne ja pikka iga soovida!

Mazda MX-5 toodi esimest korda avalikkuse ette Chicago autonäitusel 9. veebruaril 1989. Taskukohane hind ja head sõiduomadused tähendasid, et tänaseks on neid nelja põlvkonna jooksul valmistatud üle 1,2 miljoni.

533 301 autot (üle 40%) MX-5 kogutoodangust on Mazda Miata nimega müüdud Põhja-Ameerikas, järgneb Euroopa, kuhu on müüdud 391 503 Mazda MX-5-t. Jaapani koduturule jäi 225 510 sportautot mudelinimega Mazda Roadster (esmalt tuntud ka kui Eunos Roadster). Eesti liiklusregistris on Mazda MX-5-i kokku 205 ja Miatasid 3.

Auto ehitati klassikalise tagaveoga sportautona, mille optimaalse pikisuunalise kaalujaotuse tagas ees asetseva mootori paigutus. Mazda insenerid järgisid tootja sõnul traditsioonilist Jaapani Jinba-Ittai filosoofiat, mille kohaselt vaadeldakse hobust ja ratsanikku kui ühtset üksust. Mazda MX-5 juhil on rotsteriga tihe side, auto pakub tasakaalu, paindlikkust ja kergust.

Eri põlvkondade mudeleid tähistatakse lühenditega NA, NB, NC ja nüüd ND. Praegune Mazda MX-5 saabus 2016. aastal ning seda on mitu korda uuendatud. Ka sel aastal on plaanis mitu muudatust.

“Uuenenud Mazda MX-5 sai värskemad esi- ja tagatuled ja uue infosüsteemi. Uus Track Mode suurendab sportautos juhi kaasatustunnet ja töötab koos tarkvarapõhise kinemaatilise asendikontrollisüsteemiga (KPC), mis tagab kurvides täiendava sõidustabiilsuse.

Kinemaatiline asendikontroll pidurdab sisemist tagaratast, kui sõiduk tunnetab kurvis suuri G-jõude. See aitab kurvis sõiduki sisemist tagumist nurka allapoole tõmmata, hoides ära kere kaldumise. Asümmeetriline piiratud libisemisega diferentsiaal ning 135 kW (184 hj) kaheliitrine Skyactiv-G on nüüd 2024. aasta Mazda MX-5 standardvarustuses (WLTP-kütusekulu 6,8 l / 100 km).

Mootorivalikusse kuulub ka 97 kW (132 hj) 1,5-liitrine Skyactiv-G, mille WLTP-kütusekulu on 6,3 l / 100 km. Väiksema mootoriga MX-5 hind algab 30 000 euro juurest ja võimsamal 36 000 eurost.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.