Kallineva kütuse, kerkivate intressimäärade ja üleüldise elukalliduse tõusu juures peab ka transpordikulusid hoolikamalt jälgima.
Igapäevaseid jooksvaid kulusid silmas pidades on otstarbekas soetada omale ökonoomne ja vastupidav kasutatud auto. Sellise masinani jõudmisel on palju abi usaldusväärsest partnerist, kes teeb iga enda vahendatava auto ajaloo ja tehnilise seisukorra detailideni selgeks ning annab müüdavale sõidukile garantii.
Aga enne kui automüüjat otsima asuda, tuleks läbi mõelda enda vajadused, soovid ja võimalused. Kasutatud autod on küll hinnatasemelt uutest autodest odavamad, aga see ei tähenda, et pruugitud masina tehnilises kvaliteedis või töökindluses tuleks teha järeleandmisi. Kui teise ringi auto hind on ülimalt soodne, võib tekkida kiusatus langetada otsus puhtalt maksumuse põhjal, sest see pakub enam positiivset emotsiooni, ent tegelikult tuleks otsustamisel lähtuda mõlemast – nii vajadustest kui võimalustest.
Millest juhinduda, kui on eesmärk leida ökonoomne ja vastupidav kasutatud auto?
Korralik automüüja
Esimene soovitus on lihtne: pöördu abi saamiseks mõne suurema, kontrollitud tausta ja usaldusväärsema kasutatud autode müügile spetsialiseerunud ettevõtte poole. Parimad neist omavad lisaks müügiplatsile ka töökoda, kus autod läbivad enne müüki jõudmist põhjaliku tehnilise läbivaatuse ja hoolduse. Kontrollitakse põhjalikult autode tausta ja ajalugu ning kas autode läbisõit vastab ka reaalselt odomeetril kuvatavale läbisõidule.
Lisaks pakub mõni automüüja, nagu näiteks Longo Estonia OÜ, enda müüdavatele autodele garantiid. Lisagarantii annab kasutatud auto ostmisel täiendava kindlustunde, et välja valitud sõiduk on vastupidav ja teenib omanikku veel pikka aega.
Baltikumi kõige suurema ja laiema valiku konkurentsivõimelise hinnaga populaarseid pruugitud autode mudeleid leiab ettevõtte kodulehelt Longo.ee.
Jälgi kütusekulu
Oluline on ka vaadata jooksvaid ülalpidamiskulusid, millest suurima osa moodustab kütusekulu.
Ühel keskmisel autoostjal kerkib sõnu “ökonoomne auto” kuuldes silme ette tagasihoidlik jõuetu mootoriga väikeauto käesoleva sajandi esimesest kümnendist, mis mõjub tänapäevasele tarbijale üsna pelutavalt. Õnneks on ökonoomsuse mõiste tunduvalt laiem ja sõltub suurel määral sellest, kus ja mil määral sõidukit kasutatakse.
Kui autoga tehakse enamjaolt lühikesi linnasõite, siis tuleks eelistada väiksema mootorimahuga bensiini- või linnasõidul tõestatud veelgi kütusesäästlikumat hübriidmootoriga autot.
Kui vahel on tarvis pikemaid otsi teha, võiks vaadata veidi võimsama bensiinimootoriga sõiduvahendi järele. Moodsad suure mootori kubatuuriga autod lülitavad tavalise maanteekiiruse juures osa silindreid välja ja on kütuse tarbimisel isegi kokkuhoidlikumad, kui nendest poole väiksema mootorimahuga analoogid.
Kui aga lõviosa igapäeva-sõite möödub pikki vahemaid läbides maanteel, siis on kindlalt kõige ökonoomsem valik diiselmootoriga auto. Õnneks on diiselmootoriga autode valik kasutatud autode hulgas meeldivalt lai. Muide, suurema liikumisvajadusega inimesel on diiselautode valik järelturul isegi rikkalikum, kui täiesti uusi autosid pakkuvates margiesindustes.
Hooldus ja remont
Teise märkimisväärse osa auto ekspluatatsiooniga seotud kuludest moodustavad auto hoolduse- ja remondikulud. Olgem ausad: see aeg, kus iga mees sai garaažis või hoovinurgas auto remontimisega ise hakkama, on jäädavalt möödas.
Tänapäevased autod on elektroonikast ja keerulisest mehaanikast pungil ning ilma väljaõppe ja spetsiaalsete töövahenditeta pole nende juures midagi teha.
Eriti suur risk komistada hoolduse ja remondi mõttes kuluka masina otsa on siis, kui ost on tehtud kaalutlemata ja uisapäisa ning masin soetatud kahtlase taustaga müüjalt. Vastupidava kasutatud auto leidmisel on mõistlik tugineda usaldusväärsete spetsialistide abile ja nõule. Valik on lai, müüjaid palju ja ilma kogemusteta omal käel kasutatud autode maailmas ringi käies võib kergesti eksida.