Mida peaks teadma selvepesulas sõiduki pesemise kohta?

Fotod: Helin Loik-Tomson.

Auto pesemine on aasta-aastalt muutunud lihtsamaks ja mugavamaks tänu iseteeninduslikele pesulatele, mis koguvad Eestis aina rohkem populaarsust. Sellest hoolimata ei ole kõik autojuhid väga teadlikud, kuidas sõidukit selvepesulas õigesti pesta. Samuti on inimesi, kes pesevad enda autot võib-olla ainult paar korda aastas. 

AQUA ja Linnapesulaid opereeriva A Pesulad OÜ juht Meelis Virro toob välja, et tegelikult on regulaarne autopesu märgatavalt tähtsam, kui esmapilgul tunduda võib. “Regulaarse pesemisega vähendate auto roostetamise ohtu ja sõiduki värvi-/lakikiht püsib kauem värskena, kuna sõidukile ladestunud mustus aja jooksul “hävitab” neid kaitsekihte. Puhas ja särava värviga auto tõstab auto väärtust iga omaniku ja kaasliikleja silmis. Sõiduk on paremini märgatav teistele liiklejatele ning ka endal on parem nähtavus ja ohutum liikluses,” selgitab Virro. 

Auto pesemise vajadus ja sagedus sõltub paljuski ilmastikuoludest ja ka sellest palju sõidukit kasutatakse. Reeglina võiks autot pesta vähemalt paar korda kuus, aga et tulemus oleks parim, peab seda loomulikult tegema ka õigesti. 

Pigieemaldus ja leotamine

Kui sõiduk on mõnda aega jäänud pesemata ning selle kerele on kogunenud kinni kuivanud mustusekiht, väga tihti ka nn. pigi- või asfalditäpid, tuleks kindlasti esmalt kasutada vastavaid leotusvahendeid. Eriti oluline on pigieemaldus talveperioodil, kui auto kerele satub tavapärasest rohkem pigitäppe. Leotusaine vastab hooaegadele: suvine leotusaine on putukaplekkide eemaldamiseks ja talvine leotusaine teehoolduses kasutatavate jääsulatussoolade mahapesemiseks. 

Soovitatav on lasta pigileotusel mõjuda umbes 5 minutit ja leotusainel 1-2 minutit. Samas tuleb alati jälgida, et leotusained ei jääks kerele liialt kauak, et see ei kuivaks ära. Võib juhtuda, et sõiduki plastikosad ja kummitihendid saavad selle tagajärjel kahjustada.

Survepesu mikropulbriga või šampooniga

Kui leotusaine on autole kantud, on järgmine samm survepesu. See pesuprogramm on mõeldud suurema mustuse ja pori eemaldamiseks. Pesuvette on lisatud spetsiaalne mikropulber või vedelšampoon, mis kantakse autole kõrgsurve abil. Survepesu tehes pane rohkem rõhku kohtadele, kus on suurem mustus ja plekid (putukate jäänused, lindude väljaheited jne).

Samuti peab hoolikalt pesema auto alumisi servi ja rattakoopa ümbruse, kuna tihtilugu on just need kõige porisemad. Pesemisel jälgi kindlasti ka seda, et hoiad pesupüstolit auto pinnast optimaalsel kaugusel. Auto ja pesupüstoli vaheline soovituslik kaugus on pesukohtade seinal olevates juhendites ka välja toodud.

Harjapesu vahušampooniga või aktiivvaht

Sõltuvalt selvepesulast on kasutuses kas harjapesu vahušampooniga või aktiivvaht. 

Ainult kontaktivaba pesuga ei saa Eesti ilmastiku ja teeolude tõttu autole ladestunud mustust 100%-liselt kätte, mistõttu parima tulemuse saavutamiseks tuleb aegajalt kasutada ka pesuharja või -käsna. Sageli piisab juba sellest, kui sõiduk kord kuus harjaga korralikult üle käia. Harjapesu ei peab tegema igal pesukorral. Harjapesu vahušampooniga kasutamiseks on eraldi pesupüstol, mis annab kogu harjamise vältel vett ja šampooni, et eemaldada tõrges mustus, muutes samas harja ja auto kere kokkupuute libedaks, ega kahjusta auto värvi- ja lakipinda.

“Harjapesu juures peab meeles pidama kahte olulist asja. Esiteks: enne harjapesu tuleb auto kindlasti survepesuga korralikult puhtaks teha. Vastasel juhul on oht kahjustada sõiduki värvkatet. Teiseks: soovitame enne harjapesu programmi kasutama hakkamist pesta hari igaks juhuks korra survepesu programmiga puhtaks. Võib juhtuda, et eelmisest kasutajast on sinna jäänud mustuse- või liivaosakesi, mis võivad kriipida auto pinda,” räägib Virro.

Aktiivvahuga pesulates on kaks pesuvõimalust. Lihtne pesemine: auto kaetakse esimesena aktiivvahuga, mis olemuselt on sarnane hooajalisele leotusainele, kuid vahu kujul püsib leotusaine sõiduki peal kauem ja seega suudab mustuse auto kerelt paremini lahti leotada. Aktiivvahu võib sõidukile jätta mõjuma umbes kaheks minutiks. 

Põhjalik pesemine: eelnevalt on auto pestud suuremast mustusest korralikult puhtaks kõrgsurvepesu šampooniga programmi kasutades. Seejärel katta auto aktiivvahuga ja võib kasutada enda isiklikku kaasa võetud pesukäsna, -švammi või -harja. 

Aktiivvahtu ja pesukäsna või harjapesu programmi kasutades saavutate suurepärase käsipesula tulemuse ise autot selvepesulas pestes.

Loputamine

Kui harjapesu (või survepesu, või aktiivvaht) tehtud, tuleb kogu mustus ja pesuained auto pealt puhta pehmendatud veega maha loputada. Loputamist on mõistlik alustada katuselt, et pesuga lahti tulnud mustus (ja pesuvahend!) ei voolaks juba loputatud pindadele.

Suuremat tähelepanu peaks pöörama detailidele, kuhu pesuainet kipub kogunema (näiteks katuseraamid, ukselingid, küljeliistud, numbrimärgid, tagaluugi serv jne.). Loputamisprotsess lõpeta alles siis, kui pesuainet ja mustust enam kuskil ei paista.

Läike ja kuivatusvaha ning loputus osmoosveega

Lõppviimistluseks tasub kasutada vaha ja loputada viimase pesuprogrammiga. Vaha tekitab autole kerge vett (ja ka mustust) hülgava kihi, mistõttu valgub vesi kiirelt auto kerelt maha. Lisaks annab vaha autokerele parema kaitsekihi mustuse vastu. Pärast vaha pealekandmist tuleks autole lõppviimistluseks teha lisaloputus “läigestamine” programmiga ehk loputus osmoosveega, mis on sisuliselt destilleeritud vesi ja mis ei jäta kuivades sõiduki pinnale vee kuivamisjälgi.

Et vältida raha raiskamist, on võimalik vajutada “STOPP” nuppu, mis peatab pesuprogrammi, samas säilitab kliendi poolt sisestatud raha. Kasulik on see siis, kui aine peab toimimiseks paariks minutiks autole jääma enne uue programmi kasutamist, või on soov autost midagi võtta või on soov pesula kasutusjuhendis järgmine programm või tegevus üle vaadata.

Kuivatamine

Loomulikult saab kuivatamiseks vajalikud vahendid alati ise kaasa võtta, aga kui ilmad on juba külmemad, siis pole auto käsitsi kuivatamine õues kuigi meeldiv tegevus. Vilja 1, Võru ja Järveotsa tee 20, Tallinn AQUA selvepesula kõrval asub ka automaatpesula, kus on selvepesula kasutajatele mõeldes eraldi kuivatusprogramm. Seal on ilma vaevata võimalik pestud sõiduk õhukardina all lasta kontaktivabalt ära kuivatada.

Automaatpesula

Selvepesulaga koos paiknevad automaatpesula on parim lahendus klientidele, kel parasjagu pole aega või soovi ise autot selvepesulas pesta, samas pakuvad AQUA automaatpesulad kõige kiiremaid pesuprogramme, kus pesuprogrammide kestvus on vahemikus 4-9 minutit. AQUA automaatpesulas teostab pesuautomaat pesuetappe täpselt samas järjestuses ning põhimõttel nagu ka selvepesulates auto pesemiseks kasutama peab. On olemas nii kontaktivabad pesuprogrammid, kus ei kasutata pesuharju, kui ka harjapesuga prorgammid.

Esimesena kantakse sõidukile leotusaine, seejärel järgneb survepesu ja alles peale survepesu kasutame pesuharju koos šampooniga, järgnevad loputus, vaha (ka poleerimine poleervahaga) ja kuivatus. Tallinna AQUA automaatpesulas on kolm pesuprogrammi koos sõiduki põhjaaluse survepesuga. Sõiduki põhja alt pesemine talveperioodil on samuti vajalik ja selvepesulas seda teha on ülimalt keeruline. Seega saab auto ohutult automaatpesulas igast küljest puhtaks ilma vaevata.

Erinevad maksevõimalused

Selvepesulates on üsnagi tavaline, et pesu eest saab tasuda euromüntides. Aeg-ajalt tuleb aga ikka ette olukordi, mil pesulasse jõudes avastad, et kaasas on ainult pangakaart või paberraha. 

Kõikides AQUA ja Linnapesulates on kasutusele võetud erinevad makselahendused, et ka müntide puudumisel ei jääks auto pesemata. Pesula rahavahetusautomaadis on võimalik vahetada paberraha euromüntideks. Rahavahetusautomaadi juures on võimalik tasuda ka pangakaardiga, mis see on tehtud imelihtsaks: valid pesukoha numbri, valite summa ja maksate viipemaksega (ka kiip ja pin kood, kui viipemakse pole aktiveeritud) ning makse on koheselt kliendi poolt valitud pesukoha ekraanil. 

Lisaks on võimalik teenuse eest maksta Barkingu äpi vahendusel, kus pesuteenuse ostmiseks on vaja sisestada pangakaarid andmed. Barking äppi kasutades valib klient oma telefoni ekraanilt pesukoha, summa ja juba saabki alustada auto pesemist. Mugav on Barking mobiiliäppi kasutada ka AQUA automaatpesulates, kus sõidukist väljumata saavad kliendid valida soovitud pesuprogrammi ning järgmisena avaneb uks. Kõik toimub kiirelt ja lihtsalt. 

AQUA ja Linnapesulate selvepesulad asuvad Tallinnas (Haaberstis, Veerennis ja Raadikul), Peetris, Keilas, Tartus (AQUA ja Linnapesula), Haapsalus (AQUA ja Linnapesula), Pärnus, Valgas, Viljandis, Võrus, Põlvas, Otepääl ja Jõhvis. Lisaks selvepesulatele on veel AQUA automaatpesulad Tallinn Haaberstis ja Võrus.

Vaata ja uuri lisa aadressil www.aquapesula.ee ja www.linnapesulad.ee .

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.