Sisuturundus

Teeme selgeks: milliseid juhilube vajad haagise vedamiseks?

Enne haagise kasutamist tuleb kindlaks teha, kas on üldsegi lubatud seda autole järele haakida.Foto: Brentex.

Haagise valimisel tuleb muuhulgas tähelepanu pöörata sellele, kas sul on ikka taskus load, mis annavad õiguse järelkäru vedada. Sageli võib see osutuda määravaks teguriks. Millise kategooria juhiluba on siis tarvis, et võiks ka haagist vedada?

Mis asi on täismass?

Aga enne veel tuleb selgeks teha oluline mõiste “täismass”. Auto täismassiks loetakse täisvarustuses sõiduki massi koos juhi, kaasreisijate ja veosega, mida lubab auto valmistaja. Sarnane arvutuskäik kehtib ka haagise puhul, ehk et haagise tühimass koos valmistaja poolt lubatud suurima kandevõimega moodustab täismassi.

Oluline mõiste on veel autorongi täismass, milleks loetakse auto ja haagise täismasside summat.

B-kategooria lubadega on lubatud sõita kerghaagisega (kuni 750 kg). Seda ka siis, kui autorongi täismass ületab 3500 kg. Näiteks kaubikule, mille täismass on 3500 kg, võib kerghaagise muretult järele haakida.

Erisus tekib haagistega, mille täismass on 751 kg ja suurem — sellisel juhul tuleb jälgida, et autorongi täismass ei ületaks 3500 kg. See tähendab, et näiteks tavalisele linnamaasturile, mille täismass on 2200 kg, on lubatud järele haakida piduritega haagis täismassiga kuni 1300 kg. Selline haagis on näiteks BREN-350P15H, mille kandevõime on 978 kg ja täismass 1300 kg. Sellisel juhul jääb autorongi täismass lubatud 3500 kg sisse.

Kui auto passis on lubatud kerghaagise mass väiksem kui 750 kg, võib vedada haagist täismassiga 750 kg, aga haagis koos koormaga ei tohi ületada auto passis märgitud kilogramme.

Millal on vaja teisi lube?

Brentexi tootevalikus on piduritega haagiseid, mille kastimõõt on sama, kuid mis erinevad täismassi ja kandevõime poolest. Näiteks BREN-325P piduritega haagiseid on nelja erineva täismassiga: 1000 kg, 1200 kg, 1300 kg ja 1500 kg. See tähendab, et saad valida enda autole sobiva täismassiga haagise ning seda murevabalt B-kategooria lubadega kasutada.

Foto: Brentex

Kui autorongi täismass ületab 3500 kg, kuid jääb alla 4250 kg, siis on vaja B96-kategooria luba. Selleks tuleb tasuda 52 eurot riigilõivu ning sooritada maanteeametis sõidueksam. Autorongi, mille täismass jääb vahemikku 3501–7000 kg, juhtimiseks peavad olema juba BE-kategooria ehk rahvakeeli haagise load. Nende saamiseks tuleb läbida autokooli teooria- ja sõidukursus ning sooritada maanteeametis sõidu- ja teooriaeksam.

Kõik sõidukid, mille täismass ületab 3500 kg, eeldavad C-kategooria juhilube. Kui on soov vedada üle 3500 kg täismassiga sõidukiga haagist, mille täismass ületab 750 kg, siis peavad taskus olema juba CE-kategooria juhiload.

Haagise ülekoormamine võib halvasti lõppeda

Kahjuks on tavapärane näha liikluses haagiseid, mille kasti on pandud suur kuhi liiva, mitu pakki 6-meetriseid prusse või lademetes küttepuid. Paraku ei anta endale sellise tegevuse juures aru, et niisugused koormad võivad vabalt kaaluda 1,5–2 tonni. Selline koorem on keskmise kerghaagise jaoks tugevas ülekaalus ning selle vedamiseks tuleks kasutada piduritega haagist, et sõit oleks turvaline.

Foto: Brentex

Tegime eksperimendi, kui pikk on autorongi pidurdusteekond, kui kerghaagis on ülekoormatud. Vaata videot ja loe eksperimendist lähemalt SIIT!

Brentexi kodulehelt leiad ülevaatliku haagise täismassi kalkulaatori. Sisesta oma auto täismass ja näed kohe, kui suure täismassiga haagist võid B või B96 juhilubadega vedada. Haagise täismassi kalkulaatori leiad SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.