Tartus avatakse sel aastal 400 elektrirattaga rendivõrk

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Margus Ansu/PM/Scanpix

Tartus valmib selle aasta sügiseks või 2019. aasta kevadeks rattaringlussüsteem, mis annab linnaelanike käsutusse 400 elektrijalgratast, mida oma voli järgi rentida saab.

Plaani kohaselt luuakse üle terve linna 60-80 jalgrattaparklat, mis asuvad just kohtades, kus inimesed tihtipeale liiguvad. Näiteks peaks see toetama hakkama olemasolevat ühistranspordisüsteemi ja soodustama ümberistumisi. Seega võiks näiteks rongijaamast ratta haarata, sellega bussijaama sõita ja sealt edasi meelepärasesse kohta liikuda.

Rattaringlussüsteemi on planeeritud 60-80 jalgrattaparklat, 900-1100 kinnitusposti, 60-80 infotulpa ning 600-800 jalgratast. Kasutama hakatakse nii tavalisi, kui ka elektrirattaid. Esimese etapis soetatakse 600 jalgratast, millest 400 on elektrijalgrattad. Lisaks kerkib esimeses faasis ka 60 parklat.

Jalgrattad on varustatud andmesidega ja GPS anduritega, seega on tagatud jalgrataste reaalajas monitoorimine ning peaks tähendama seda, et rataste varastamise tõenäosus langeb märgatavalt.

Tartu linnavalitsuse projektijuht Jaanus Tamm sõnas Geeniuse autoportaalile, et kõik jalgrattad on ka ebastandardsed ehk nende detaile ei saa lihtsalt kasutada teiste jalgrataste juures. “Puhuks, kui mõni ratas ikkagi ära kaob, on olemas ka kindlustus, kes korvab tekkinud kahju,” lisas ta.

Kõik süsteemi kasutajad on ka isikustatud ja seeläbi on võimalik tuvastada ka kahjutegija.

Mõni klikk ja ratas käes

Jalgratta rentimise protsess on isikupõhine ehk kasutaja peab olema tuvastatud. Selleks peab iga kasutaja olema süsteemis registreeritud. Sõidu alustamiseks ja  lõpetamiseks saab kasutada nii mobiiliäppi, kui ka Tartu bussikaarti. Jalgratast on võimalik ka äpi või veebilehe vahendusel ette broneerida, et tagada jalgratta olemasolu soovitud punktis, soovitud kellaajal.

Kasutusperioodi kestel on võimalik ka ratast sessiooni lõpetamata ilma dokkimata lukustada, näiteks käia poes.

Osa planeeritud parklatest.

Tamm märkis, et kuna veel ei ole veel täpselt teada, milline saab jalgrataste kasutus olema, siis on linnavalitsus jätnud kasutajatele võimaluse, et nad saavad kasutussessiooni lõpetada parkla läheduses ka siis, kui parkla on täis ja rohkem rattaid dokkima ei mahu. Selline lahendus võimaldab kasutajal lõpetada sõitmise just seal, kus ta on algselt kavandanud ja ei nõuta, et ta peaks hakkama otsima mujalt tühja parklakohta.

“Eesmärgiks on, et jalgratta kasutus oleks maksimaalselt lihtne, kiire ja mugav,” sõnas ta.

Pole veel teada, kui palju see maksma hakkab

Praegu ei ole veel lõpuni selge see, kui palju jalgratta laenutamine maksma hakkab. Tamm märkis aga, et  kindlasti saab olema mingi hulk tasuta kasutusminuteid iga sessioonis ja luuakse soodustusi neile, kes omavad Tartu ühistranspordi perioodipiletit. “Ühistranspordi ja rattaringluse tasusüsteemid saavad olema integreeritud,” lisas ta.

Veel tuleb oodata

Tänase kava kohaselt eeldatakse, et Tartu rattaringlus avatakse selle aasta septembris. Siiski arvestatakse sellega, et hanke või ehitusega võib tekkida ettenägematuid viivitusi, seega võib reaalsus süsteem linnaelanikele kasutatavaks muutuda 2019. aasta kevadel.

Projekti eestvedajate pikemaajalise nägemuse kohaselt võiks rattaringlussüsteem laieneda ka Tartu lähivaldadesse.

Projekti eeldatav maksumus on 2 miljonit eurot.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.