Isegi Street View pilt klappis
Mõni nädal kulus müüjaga suhtlemiseks nii e-kirja, SMSi kui ka telefoni teel. “Mulle on jäänud mulje, et petturid vastavad telefonile ainult juhul, kui varasemalt on toimunud e-maili vahetus,” ütleb ta tagantjärgi. Kuigi Rain kuulis, et tegu ei ole inglise keelt emakeelena rääkiva inimesega, esitati talle nii palju andmeid, et kõik tundus klappivat.
Bobcati kuulutuse peale vastas keegi Christian Teigen, müügijuht ekskavaatorit müüvas ettevõttes, ja saatis asutuse aadressi, kontakttelefoni, e-posti aadressid, registreerimiskoodi, käibemaksukohuslase numbri. Viimase kontrollis Rain ka Eesti maksuametis üle ja sai kinnituse, et ettevõtte nimega GBS Plant & Transport pidi olema Suurbritannias tegev ja käibemaksu number on kehtiv.
Ettevõtte koduleht tundus soliidne, kahtlustäratavat infot selle kohta internetist ei leidunud, avalehelt vaatas hoopis vastu isegi foto veokist, mille küljel oli sama telefoninumber. Google Street Viewga ettevõtte aadressi asukohta uurides oli näha tööstushooneid ja rasketehnikat, mistõttu Bobcati müümine tundus loogiline. Raini palve peale saatis müüja ka fotod laaduri VIN-koodist ja passist.
“Suhtlus toimus viisakalt ning kõik eelmainitud asjaolud kokku tekitasid usalduse,” ütles Rain. Tundus, et kõik klapib ja üks sealne ettevõte müüb tõesti Eesti Kuldses Börsis ekskavaatorit. “Loomulikult kahtlesin enne makse sooritamist, kuid mõtlesin, et kui kaupa ei tooda, lähen ise kohale või saan abi politseilt ja saatkonnalt,” meenutas ta.
Kahtlased märgid: raha tuleb kanda eraisiku kontole
Kui esimene kahtlustäratav detail müügis oli erakordselt soodne hind, siis Rainile saadud müügilepingust ja arvest ilmnevad järgmised ohumärgid. Müüjafirma GBS Plant & Transport aadress asus Šotimaal, Glasgows. Müügilepingus ja raha saajaks oli aga märgitud eraisik Georgel Saven, aadressiga Iirimaal Dublinis ja AIB panga kontoga.