Autoeksperdi blogi

Millised tuled su autol on ja kuidas neid kõiki õigesti kasutada?

Kõikidel mootorsõidukitel peavad sõitmise ajal põlema tuled, et valgustada pimedal ajal või halva nähtavuse korral teed ning et sõiduk oleks teistele liiklejatele nähtav.

Ometi kohtab liikluses aeg-ajalt juhte, kes ei paista tulede korrektsest kasutamisest teadlikud olevat või ei tunne oma auto tulede konfiguratsioone piisavalt.

Kuidas oma auto tulesid üldse kasutada tohib?

Päevasel ajal peavad sõidukil põlema lähi- või kaugtuled ning ääre- ja numbrituled. Valgel ajal on lubatud lähitulede asemel kasutada ka päevatulesid, mis võivad põleda ilma ääre- ja numbrituledeta.

Päevatulelaternad on tänapäevastel sõidukitel näiteks LED tuled. Üldiselt tunneb päevatuled ära tähistuse RL (running lights) järgi ja paljudel sõidukitel süttivad need käivitades automaatselt.

Halva nähtavusega või pimedas sõites tohib kasutada kaugtulesid või lähi- ja kaugtulesid korraga. Kaugtuledega sõites tuleb jälgida, et valgusvihk vastutulevat juhti ei pimestaks, kuid püüda võimalikult kaua sedasi sõita, et tee oleks maksimaalselt valgustatud.

Selleks, et vastutuleva auto kaugtuled sind ei pimestaks, ei tohiks vaadata teise auto tulede suunas ning hoida pilk tee paremas servas.

Eesmised udutuled on mõeldud kasutamiseks ainult udust või sajust tingitud halva nähtavuse korral ning samuti on lubatud neid kasutada valgel ajal lähitulede asemel, kuid mitte korraga. Tagumist udutuld võib halva nähtavusega oludes kasutada ainult asulavälisel teel.

Miks paigaldada oma sõidukile lisatuled?

Lisatulede paigaldamiseks peaks olema praktiline eesmärk, näiteks pimedal ajal pikemate maanteesõitude ajal parema nähtavuse tagamine. Lihtsalt ilu pärast ei tasu autole lisatulesid soetama hakata.

Lisapaar kaugtulesid võib pimedal maanteel juhi nähtavust kuni mõnesaja meetri võrra parandada ning on seetõttu näiteks tihti pikki sõite tegevale juhile mõistlik investeering.

Kindlasti on soovitatav lisatulesid paigaldada ainult sertifitseeritud töökodades, kuna valesti paigaldamine võib rikkuda ära kogu sõiduki elektrisüsteemi.

Pikemalt oleme lisatuledest kirjutanud selles postituses.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.