Mootorrattaeksamile saab juba registreeruda, aga on paar olulist nüanssi

Algas mootorratta eksamitele registreerimine.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Aprilli lõpus avati registreerimine A-kategooria sõidueksamile transpordiameti e-teeninduses ja büroodes. Esimesed sõidueksamid toimuvad juba 2. mail.

Transpordiameti e-teeninduses peaksid sõidueksamile registreerima need juhikandidaadid, kellel jäi eelmisel aastal eksam tegemata ja kes autokooliga enam aktiivselt ei suhtle,“ selgitas transpordiameti sõidueksamite üksuse juhataja Risto Kasemäe.

„E-teeninduses on saadaval ajad mootorratta sõidueksamiteks transpordiameti Tallinna, Tartu, Pärnu ja Jõhvi büroode platsidel. Mujal linnades tehakse eksameid koolide platsidel,“ lisas ta. 

Kasemäe märgib, et kui A-kategooria juhtimisõiguse taotlemisega on samal ajal pooleli ka mõne muu kategooria juhtimisõiguse taotlemine, siis ei saa eksamiaega e-teeninduses registreerida ning tuleb pöörduda otse transpordiameti teenindusbüroosse.

Transpordiamet soovitab registreeruda mootorrattaeksamile läbi autokooli, siis on vähem probleeme sellega, kas ratas ja varustus vastab nõuetele.

Autokooli kaudu broneerimine ja registreerimine toimub kooli koostatud nimekirjade alusel (kool saab registreerida ainult oma õpilasi) ja volituse alusel ning kool teeb ise õpilase eest kõik toimingud. Segaduste vältimiseks tuleb kooliga sel teemal läbi rääkida.

Saamaks nõndanimetatud üleminekueksamitele, näiteks A2-kategoorialt A-kategooriale, tuleb kõigepealt transpordiameti teenindusbüroos taotlus vormistada ja siis on võimalik end samas registreerida ka sõidueksamile.

A-kategooria sõidueksam viiakse läbi autokooli või juhikandidaadi kasutuses oleva mootorrattaga või mopeediga.

Transpordiamet lisas, et eksamile tulles peab juhikandidaadil olema kaasas:

  • vajalik turvariietus ja -varustus sõidueksami sooritamiseks (nõuetele vastav ja sobiva suurusega motokiiver, mootorrattajuhi saapad, mootorratturi kaitsekindad ning vähemalt põlve-, õla- ja küünarliigesekaitsmed või mootorratturi eririietus), et tagada juhikandidaadi ohutus ja tervis;
  • laetud mobiiltelefon koos kõrvaklappidega, et tagada hügieeniline ja kvaliteetne side eksamineerija ja eksamineeritava vahel;
  • kehtiv isikut tõendav dokument ja sõiduki registreerimistunnistus (eksamineerija peab veenduma, et eksamile saabunud mootorratta võimsus vastab alamkategooriale A1, A2 või A). Lisaks peavad kehtival tervisetõendil välja toodud eritingimused (prillid, läätsed jms) vastama hetke tervislikule seisundile.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.