If Kindlustuse blogi

Kas kindlustus hüvitab kahjud, kui vajun autoga jääteel läbi jää?

Järjekord jääteele pääsemiseks. Foto: Kaupo Kalda

Kui krõbe pakane külastab meid pikemalt, avanevad võimalused erinevate jääteede loomiseks. Järved ning meri jäätuvad tugevalt, seega miks mitte kasutada neid saarte ja sõlmpunktide vahel liikumiseks?

Eestis suurtele saartele jääteede loomine on hetkel välistatud, küll aga räägitakse aeg-ajalt näiteks Vormsi, Noarootsi või Piirissaarele minemise võimalusest.

Kinnitamata kandvusega jää peal autoga sõitmine võib lõppeda halvasti ning seal kindlustus õnnetuse korral kulusid katma ei hakka. Kuidas on aga lood ametliku jääteega, mille ohutusele on kinnituse andnud riik ise?

If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus räägib, et ametlikul jääteel kehtivad kõikvõimalikud kindlustused samamoodi nagu maismaa teedel, sealhulgas ka kaskokindlustus.

Kindlasti tuleb jääteel sõites silmas pidada spetsiifilisi reegleid. Jääteed on liiklemiseks avatud ainult valgel ajal ning kui nähtavus peaks olema kehvem kui 300 meetrit, suletakse liiklus täielikult.

Soovitatavaks sõidukiiruseks on kas kuni 25 km/h või siis 40-70 km/h. Nende kahe kiirusevahemiku vahelise tempoga sõites võivad tekkida jää lõhkumist soodustavad resonantslained. Keelatud on eessõitjast möödumine ja kahesuunaline sõit samal sõidurajal.

Jääteel ei tohi ka rajalt kõrvale kalduda ning kõikide sõidukitega tuleb hoida suurt pikivahet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.