Suuremate külmade tulekuga tekivad autojuhtidel ikka ja jälle mõtted, et kas ja mis tingimustel tohib jäätunud veekogudel autoga sõita.
Esimene tähtsaim reegel on kindlasti see, et sõita tohib vaid Transpordiameti poolt kinnitatud jääteedel. “Seal on tagatud, et jää oleks piisavalt paks ning et sõit kulgeks nii juhi enda kui kaassõitjate jaoks võimalikult turvaliselt,” selgitab If Kindlustuse sõidukikahjude grupijuht Taavi Kruus.
Kui otsustad minna sõitma mitteametlikule jääteele, siis tuleb teada, et vastutust igasugu õnnetuste eest pead kandma sina ise ning kindlustusselts sellisel juhul kahjusid ei hüvita. Samas, et hoida ära traagilisi õnnetusi, väldi selliseid ettevõtmisi ja kasuta vajadusel ainult Transpordiameti poolt kinnitatud jääteid.
Ametlikul jääteel kehtib kasko
Ametlike jääteede korrashoiu eest vastutab Transpordiamet. “Kui sõidukiga peaks jääteel õnnetus juhtuma, siis kehtivad nii liiklus– kui kaskokindlustus samadel põhimõtetel kui tavalistel sõiduteedel,” selgitab Kruus.
Siiski tuleb jääteel sõites pidada meeles kindlaid reegleid: jääteele võib minna autoga vaid valgel ajal ning kui nähtavus on halvem kui 300 meetrit, pannakse sealne liiklus kinni. Jääteel on keelatud eesõitjast möödumine ja kahesuunaline sõitmine samal rajal. Lisaks ei tohi rajalt kõrvale kalduda ja sõidukitega peab hoidma pikivahet. Lubatud sõidukiirus on kas 25 või 40–70 km/h. Täpsemat infot jääteede ja seal liikumise kohta tuleb alati vaadata Transpordiametist.