Millist kütust võib kasutada koduses aiatehnikas?

Aiatehnika juures tasub lugeda tootjapoolset kasutusjuhendit.Foto: Shutterstock

Käes on kõige tihedam aiatööde aeg, mil läheb vaja muruniidukeid, trimmereid ja teisi abilisi, mis töötavad sisepõlemismootori jõul. Kas aiatehnikas kasutatava kütuse puhul peab millelegi ekstra tähelepanu pöörama? Kuidas on lood biolisandiga kütustega?

Mõnikord tuleb kütusesse õli juurde segada

Esimese asjana on hea teada, et bensiinimootoreid on kahte tüüpi: kahe- ja neljataktilised. Erinevus seisneb selles, et kahetaktilistes mootorites õlitab bensiinipaagis olev kütus ka väntvõlli ja selle laagreid. Niisiis on oluline, et nendes mootorites kasutatavasse kütusesse oleks segatud ka õli. Neljataktilistele mootoritele on nende osade määrimiseks mõeldud eraldi mootoriõli.

Kahetaktilisi mootoreid, milles kasutatakse õli ja bensiini segu, võib leida näiteks mootorsaagidelt ja muudelt aiatööriistadelt. Mõned kahetaktilised mootorid on ehitatud nii, et õlitamine toimub automaatselt ning õli lisatakse paaki eraldi. Kõik selliseid asjad tasub aiatehnika müüjalt kindlasti enne ostmist üle küsida.

Tasub mõelda, kui kauaks kütus seisma jääb

Kodustes tingimustes hoitakse kütust sageli kanistrites, kuna kõike ei lähe lihtsalt korraga vaja. Siin tasub aga tähelepanu pöörata sellele, kus ja mille sees kütust hoitakse. Sisuliselt ei ole vahet, kas kanister on valmistatud plastist või metallist. Kõige olulisem on see, et anum oleks ette nähtud just kütuse hoidmiseks. Kindlasti hoia kütusekanistrit jahedas ja varjus, päikese käes võib kütus aurustuda ning kanistris kütuse rõhk tõsta.

Südasuvel ei pea kartma, et kütus asjatult pikaks ajaks kanistrisse seisma jääb, kuna tegemisi aias jätkub ja pea iga nädal tuleb mõne masina paaki täita. Kui aga siiski on juhtunud, et kütus on kanistrisse seisma jäänud, siis ei muuda olukorda ka lisandite lisamine. 

Tavaline bensiin on segu erinevatest ainetest, mis võivad seistes kütusepaagi põhja sadestuda ja seal filtreid ummistada. Seetõttu on mõistlik sügise saabudes valada tehnikasse nii palju kütust, et see üle talve sinna seisma ei peaks jääma. 

Kui aga kütus on siiski masinasse jäänud ja see ei taha pärast talve enam korralikult käivituda, siis suure tõenäosusega vajab mootor korralikku puhastamist.

Kaasaegsele tehnikale sobib ka biolisandiga kütus

Kuidas on lood biolisandiga kütusega? Kaasaegsete niidukite ja muu väiketehnika mootorid on sellised, et töötavad ilma igasuguste probleemideta ka biolisandit sisaldava kütusega. Küll aga tasub meeles pidada, et lisandit sisaldav kütus säilib lühemat aega ning seetõttu ei tasu seda ilmaaegu seisma jätta. Kui on kahtlus, kas sinu niidukile võib biolisandiga kütust lisada või mitte, siis vaata see kasutusjuhendist järele või küsi nõu seadme müüjalt. 

Aiatehnikas on üldjuhul lubatud kasutada ka kütust oktaanarvuga 98. Bensiini 98 puhul pole ka põhjust karta, et see muruniiduki mootorile kuidagi halvasti mõjuks. Samas tuleb arvestada, et 98 bensiin on mõnevõrra kallim.

Alternatiivina on soovitatav kasutada spetsiaalset väikemootorikütust ehk alküülbensiini, mis on nii mootorile kui ka kasutajale endale kõige kindlam ja ohutum valik – see suitseb vähem ja säilitab oma omadused ka pikemalt seistes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.