Hyundai Ioniq 5 N on margi esimene sportlik elektriauto

Fotod: Hyundai

Hyundai N-brändi autod on siiani olnud head sportlikud luukpärad, mis on rivaalidele tugevat konkurentsi pakkunud. Nüüd on aeg teha suuna muutus ja liikuda elektriautode peale Ioniq 5 N-iga.

Nüüdseks juba äratuntav Hyundai N helesinine värv, mõndade sportlikke ja punaste detailidega, on esimene viide, et tegu on millega võimsama, kui tavalise Hyundaiga. Koostöös kahe elektrimootoriga saab Ioniq 5 N topelt rohkem võimsust kui senini võimsaim tavaline Ioniq 5: 650 hj (478 kW).

Autoga kaasneb ka suurema mahutavusega aku (84 kWh) ja laadimiskiirus on maksimaalselt kuni 350 kW. See peaks tagama aku 10%-lt kuni 80%-ni laadimise 18 minutiga. Sõiduulatust pole Hyundai hetkel avaldanud.

Suure võimsuse ja nelikveoga elektriauto tähendab muidugi ka muljetavaldavat nullist sajani kiirendust, mille Ioniq 5 N läbib vaid 3,4 sekundiga. Tippkiiruseks jääb 260 km/h.

Auto ise on ka agressiivsema hoiakuga, olles madalam, 50 mm laiem ja 80 mm pikem. Nii esi- kui ka tagastanged on palju sportlikuma välimusega ja just taguosas jääb silma üsna välja ulatuv difuusor.

Hyundai missiooniks on turule tuua väga heade sõiduomadustega sportlik elektriauto, seega on autot pikalt testitud Nürburgringil ja ka ebatasastel briti teedel, mida N-osakonna juht ise selgelt nõudis.

Et Ioniq 5 N-iga oleks lõbus sõita, aitab kaasa ka eraldi häälestatud vedrustus, mis esmakordselt N-autode ajaloos peab vaos hoidma rasket elektriautot. Kuigi auto massi Hyundai pole veel kinnitanud võib eeldada, et see ületab 2000 kg.

Pidurite osas on Hyundai palju rõhku pannud ka energiat regenereerivale pidurdamisele, mida elektriautodel enamasti näeb, Ioniq 5 N-il kutsutakse seda aga N Brake Regen’iks. Autotootja sõnul on lausa enamus pidurdamist, kuni 0,6 G-jõu ulatuses, puhtalt energia taastumise arvelt ning pidurikettad ja -klotsid lisavad pidurdusjõudu veelgi.

See on kõik ikka seepärast, et ringrajal sõites raske autoga mehaanilised pidurid liialt koormust ei saaks ja üle ei kuumeneks. Piduritunnetuse tähtsust silmas pidades on Hyundai insenerid häälestanud kahe eri pidurdamise tehnoloogia koostöö võimalikult sujuvaks ja juhile pea ära tundmatuks.

Tänavasõidul peaks suur osa sõidust mööduma vaid gaasipedaaliga, millega kontrollib ka regenereerivat pidurdamist. Hyundai nimetab seda N Pedal’iks.

Rõhutades sõidu emotsiooni saab Ioniq 5 N endale ka “käigukasti”. Täpsemalt siis suudab auto tarkvaraga jäljendada 8-käigulist automaatkasti ja kiirenduse ajal õigesti väikeseid “katkendeid” kiirendusse sisse panna, jäljendades käiguvahetust. Süsteemi nimi on N e-shift.

Koostöös tehisliku käigukastiga saab lisada autole ka mootoriheli jäljenduse, nimega N active Sound +. Valida saab nii futuristliku elektriauto heli, kui ka traditsioonilise sisepõlemismootori mörina jäljenduse vahel. Nii heli, kui ka “käigukasti” funktsioonid saab juht soovikorral muidugi ka välja lülitada.

Interjöör on enam-vähem selline, mida Hyundai N autost oodata võikski. Enamus salongist on tuttav tavalisest Ioniq 5-st, kuid korvistmed, eraldi disainiga rool ja mõned kontrastsed õmblused loovad sporlikuma miljöö. 12,3-tollisest meediasüsteemist leiab ka eraldi N-autole omased sõidurežiimi sätted ja muu vajaliku.

Hyundai Ioniq 5 N hinda polev Lõuna-Korea autotootja veel avaldanud, kuid võib eeldada, et see ületab 70 000 euro piiri, sarnaselt sama platvormi peal ehitatud Kia EV 6 GT mudeliga, mille hind alga 73 990 eurost.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.