Renault Scenic muutub 2024. aastal elektriliseks, prototüüp sõidaks vesiniku abil kuni 800 km

Renault pärandab mahtuniversaal Scénicu nime 2024. aastal müügile saabuvale elektrilisele luukpärale. Erinevalt siin näidatud prototüübist uus päris-Scénic vesinikuga töötavat sõidupikendit veel ei saa.

Hingusele saadetud mahtuniversaaliperekonna nime päriv uus Renault Scénic moondub tavaliseks 4,5 meetri pikkuseks luukpärasõiduautoks, mida käitab sama elektrimootor, mis vastset elektri-Megane’igi. Tollest 29 cm pikem Scénic Vision hakkab kaaluma vaid 50–100 kg rohkem, kuid tehnika pool sai sootuks teistsugune.

Elektrimootor ei vea nimelt enam esi-, vaid hoopis tagarattaid. Praegusest tervelt kaks korda kergem, mõõtmeilt mõnevõrra väiksem ja ka odavam aku (endiselt 40 kWh) on ikka sõitjateruumi põranda all, kuid lisaks sokutati prototüübi tagaistme alla 16 kWh võimsusega kütuseelement ning auto ninasse 2,5 kilogrammi vesinikku mahutav kõrgsurveballoon.

Seega on Scénic Vision hübriidauto, mille sõiduulatuseks teatab Renault pöörased 800 kilomeetrit. Arvutust täpsemalt lahti ei seletata, kuid ilmselt peaks Scénic ideaaltingimustes akuelektriga läbima umbes 300 ja vesinikust toodetuga 500 kilomeetrit. Küll tõttab Renault lisama, et sarnase vesinikhübriidi müügiletulekut peab ilmselt ootama 2030. aastani, sest vesinikutanklate võrk on ja jääb esialgu hõredaks.

Prototüüp-Scénicu juures on visioone aga rohkemgi kui vesinikhübriidsus. Ilmselt ei saa seeriamudel ka B-piilarita ja tagaserva paigutatud hingedega tagaustega keret, kus kõigest neli istet. Cupralik järsknurkne kujustus tõotab aga seeriaautol jääda üsna sarnaseks Visioni omaga.

Rohevesiniku ja taastuvelektri jõul liikuv Scenic Vision on Renault’ kinnitusel eriti roheline ehk keskkonnasõbralik ka materjalide poolest. Neist üle 70% olevat valmistatud taastuvtoormest või jäätmeist ja tervest autost 95% saavat taaskäidelda. Näiteks süsinikplastdetailide (lävekarbid, vesinikuballoon) toormeks olevat lennukitööstuse vastavad jäätmed, plasti ja vahtkummit (istmed, sisustus) saavat aga kasutada uuesti ja uuesti.

Taaskasutatud plastist (pudelid ja torud) tehti põrandapaneel ning isegi kütuseelemendi membraani kogu plaatina olevat võimalik hankida vanadest katalüsaatoritest.

Aga ka see pole veel kõik. Kui Mercedes teeb sisepolstrit vanadest mähkmetest, siis Renault kasutab laepolstri valmistamiseks (teisal räägitakse aga hoopis polstri värvipigmendist) õhust püütud peenosakesi ehk diislitahma ning asfaldi-, kummi- ja piduriklotsitolmu. Kas järgmiseks pööratakse veel erilisemat tooret otsiv pilk juba kanalisatsiooni poole?

21-tolliste velgede õhutakistuse vähendamiseks sulguvad pidurijahutusklapid, kui kiirus tõuseb üle 10 km/h. Rehvimõõt on samas pirakas, 235/45.

Loomulikult olevat Scénic Vision ka erakordselt turvaline. Selleks jälgib auto juhi sõiduvõtteid ja juhendab teda, kogub infot kaasliiklejate autodelt ning halvima juhtudes ümbritseb kõik sõitjad kookonturvapadjaga.

Scénicuga sõitjaid teavitab ja lõbustab tervelt 10 ekraani, mis pöörduvad kaasa vastavalt pilgu suunale ning neilt saab muuta ka istme-, kliimaseadme- jms seadistusi. Lukke asendab näotuvasti ning juhile parima sõiduasendi loomiseks liigub peale istme ja rooli ka osa armatuurlauast.

Mootor: elekter
Võimsus: 160 kW (218 hj)
Veoskeem: tagavedu
Aku: 40 kWh
Kütuseelement: 16 kWh
Vesinikuvaru: 2,5 kg
Pikkus/laius/kõrgus: 4,49/1,9/1,59 m
Telgede vahe: 2,83 m
Tühimass: 1700 kg
Sõiduulatus: 800 km

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.