5 nippi, kuidas säästlikumalt sõita ja kütuselt korralikult kokku hoida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rubriiki toetab

Auto kasulik ja vajalik abimees, kuid järjest kallimaks muutuv kütus võib selle kasutamise keerulisemaks muuta. Milliste nippide abil kulud kontrolli all hoida?

Väldi agressiivset sõidustiili

Seda tõde on tõenäoliselt enamik autojuhte kuulnud, kuid tihti kipub see ununema.

Foori alt kiirendamised ja agressiivne sõit võivad märkimisväärselt kütuse kulu tõsta. Samuti on pikka maad sõites saavutatav ajaline kokkuhoid väga väike, kui teha seda lubatud piirkiirusest kiiremini.

Ära ületa kiirust

Kiiruse lisamisel suureneb ka kütusekulu. Keskmiselt on see umbes üks protsent iga kilomeetri kohta, kui kiirus on enam kui 80 kilomeetrit tunnis. Nii et kui sõidad 90 alas 100-ga, siis võid kuni 10 protsenti enam kütust kulutada.

Sõida ühtlaselt ja pidurda käiguga

Linnas liikudes on parim viis kütusekulu säästa, kui sõidad võimalikult ühtlases tempos. See tähendab, et foori alt pole vaja kummide vilisedes ajama panna ja järgmise taga järsult pidurdada.

Hea viis sõidutempo ühtlastena hoidmiseks on kasutada püsikiirusehoidjat. Teine nipp, mis kütust aitab säästa, on võimalikult palju kasutada käiguga pidurdamist.

Hoia rehvirõhku õigel tasemel

Enamasti ei kipu autojuhid ennast selle väikese asjaga vaevama ning sõidavad talverehvi vahetusest suverehvi vahetuseni, kus õige rehvirõhk tavaliselt paika pannakse. Siiski on mõistlik aegajalt seda ise käia üle kontrollimas, kuna autodel võivad normid vastavalt tootja soovitustele erineda.

Kui rehvirõhk on liialt kõrge või madal, lisab see kütusekulu ning samas kulutab ka rehve ebaühtlaselt.

Hoolda autot õigel ajal

Hoolda autot tootja poolt ettenähtud välpade järgi. Samuti on mõistlik näiteks kevadperioodi ja talveaaja tulekul ka auto lasta üle vaadata. Vaheta välja kulunud või katkised jupid, kuna need võivad mõjutada ka muid osi ning samuti auto enda turvalisust.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.