Kas oled kindel, et kasutad autos konditsioneeri kuuma ilmaga õigesti?

Tagaistujatele on eraldi kliimaseadme juhtpaneel. Foto: Pille Russi
Foto: Pille Russi

Rubriiki toetab

Suvi, lõpuks, ja mitte just kesine. Temperatuurid on võrreldavad Vahemere äärsetega ja ka kõige konditsioneerivastasem põhjamaalane hakkab seda geniaalset seadeldist hindama. Toome välja nipid, mis aitavad konditsioneerist maksimumi võtta.

Jahutamine enne sõidu alustamist ei anna suurt mõju

Konditsioneer töötab efektiivsemalt siis, kui auto mootori pöörded on kõrgemal ehk kui auto sõidab. Seega toimub sõites jahutamine oluliselt kiiremini. Seistes jahutamine toimub palju aeglasemalt ning lisaks sellele kulutab see ka ebavajalikult kütust.

Lase kuum õhk välja

Sõitu alustades tuleks paarikümneks sekundiks avada auto tagumised aknad, et lasta kuumal õhul välja minna. Eesmised aknad tasuks kinni hoida, kuna nende avanemisel liigub kuum õhk lihtsalt tahapoole, aga jääb ikkagi autosse.

Suuna ventilatsiooniavad õigesti

Selleks, et õhuvool oleks võimalikult võrdne, tuleks ventilatsiooniavad suunata üles, mitte otse inimestele näkku. Esiteks liigub sedasi õhk autos ühtlasemalt ja teiseks väldid nii ohtu külmetada.

Ära keera temperatuuri miinimumi

Kliimaseade jahutab auto soovitud temperatuurini igal juhul, seega kui autos on 38 kraadi ja sa soovid 23, siis pole mõtet keerata 16 peale, sest igal juhul püüab seade soovitud tulemuse võimalikult kiiresti saavutada. Kui paned 23 kraadi asemel 16, siis on suurem oht end ära külmetada, sest auto puhub suure hooga külma õhku veelgi kauem.

Siseringlus või välisõhk?

Ühte ja õiget vastust ei ole. Väga kuuma ilmaga võiks kasutada pigem ventilatsiooni süsteemi siseringluse peal, mis koormab vähem sõidukit ning süsteem ei pea väljast lisanduvat kuuma õhku uuesti ja uuesti jahutama. Samas võib niimoodi rohkem tekkida niiskust ja vähe värsket õhku. Eks seda tuleb ise hinnata, et kas lülitada sise- või välisõhu peale. Uuemad ja targemad süsteemid oskavad “Auto” režiimis seda kõike ka ise teha.

Lülita välja start-stopp süsteem

Väga kuumade ilmadega võiks kaaluda uuematel sõidukitel start-stopp süsteemi välja lülitamist. Seismise ajal lülitub välja ka konditsioneeri kompressor ning külma õhku sellel ajal ei toodeta. Kui seisakuid on väga palju võib palava ilmaga selline salong väga kiirelt uuesti kuumaks minna.

Vaheta regulaarselt salongi õhufiltrit

Salongi õhufilter mõjutab ka konditsioneeri tööd. Kui sinna on kogunenud palju mustust võib see ummistada süsteemi ning takistada õhuvoolu liikumist. See omakorda võib aga kaasa tuua probleemid temperatuuri reguleerimisega ning ei pruugi tagada enam piisavat jahutust.

Ei puhu külma?

Kui konditsioneer ei puhu külma õhku, siis tõenäoliselt on otsas selle täitegaas. Õnneks on selle täitmine võrdlemisi lihtne ja kiire otsing leiab teile sobiva teenusepakkuja.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.