Kes ja kuidas kontrollib CNG-autode ohutust?

Foto: Alexela.

Rubriiki toetab

Kirjutasime hiljuti kasutatud CNG-auto ostmisest. Kui auto garantii alla enam ei kuulu, ei pruugi see käia ka esinduses, kus CNG-süsteemi teatakse ja osatakse üle vaadata. Kas ja kuidas on korraldatud CNG-autode gaasisüsteemi kontrollimine?

Transpordiameti tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra selgitab, et CNG- ja LNG-sõidukite kontrolli teema on väga värske ja hetkel käivad ettevalmistused kontrollsüsteemi töölehakkamiseks 1. jaanuarist 2022. CNG- ja LNG-gaasisüsteeme kontrollivad liiklusseaduse § 742 nõudeid täitvad ettevõtted.

Eelnenud konsultatsioonide põhjal on eeldus, et nendeks ettevõteteks on samad margiesindused ja gaasiseadmete paigaldajad.

Kui tihti peab kontrollima?

CNG-gaasisüsteemi tuleb lasta kontrollida nelja aasta tagant, LNG-sõidukitel 10 aasta tagant. CNG-balloonide kasutusiga on 20 aastat, kui tootja ei ole lühemat aeg määranud.

Gaasisüsteeme tuleb kontrollida tootja juhendi järgi, seega peab kontrollijal olema vajalik informatsioon, oskustega töötajad ja vastav varustus, et kontrolli ohutult läbi viia.

Kontrollimise käigus pole teadaolevalt CNG-balloonidega õnnetusi olnud, küll aga on CNG-balloon tankimisel paaril korral lõhkenud. Õnnekombel inimesed neil juhtudel tõsiselt kannatada ei saanud. Autotootja käivitas ka tagasikutsumise ning nüüdseks on ohtlikud CNG-balloonid asendatud.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.