Kuidas oma autot võtmeta varguse eest kaitsta?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rubriiki toetab

Võtmevaba sisenemise ja käivituse süsteem on uuemates autodes üha levinum, kuid mugavusel on ka oma varjupool. Üha enam keskenduvad autovargad just võtmeta sisenemisga sõidukitele, kuna praktika näitab, et enamik tootjaid ei ole nende turvalisusele piisavalt tähelepanu pööranud.

Suurbritannia väljaanne Autoexpress uuris autotootjatelt, milliseid meetmeid nood võtmeta varguse vastu käsile on võtnud. Täispikka nimekirja iga tootja vastustest on võimalik lugeda siit, kuid paljud lahendused toimivad siiski alles täiesti uute mudelite puhul või tuleb tootjalt eraldi näiteks Faraday kotike tellida, mis võtit signaali varguse eest kaitseb.

Kuidas võtmeta vargus toimib?

Võtmeta vargus töötab signaali varastamise või matkimise põhimõttel. Enamjaolt tähendab see, et üks varas seisab vastuvõtjaga auto kõrval ning teine püüab kodus kapi peal seisva autovõtme signaali võimendada. Kui võti on piisavalt lähedal, on sedasi võimalik võtmelt signaal “varastada” ning vastuvõtjale saata, mis seejärel põhimõtteliselt auto võtmeks muutub.

Kogu protsess võib kesta alla minuti ning vargad saavad auto käima panna ning minema sõita. Kuna autod ei lülitu turvakaalutlustel isegi võtme puudumisel välja, on sedasi võimalik varastel päris kaugele jõuda, ilma et omanik midagi märkaks. Kuigi enamik praegu liikluses olevaid sõidukeid säärast tehnoloogiat ei kasuta, muutub see järk-järgult üha populaarsemaks, mistõttu on oluline, et ka autotootjad ja omanikud võtmete turvalisusele rohkem tähelepanu pööraksid.

Kuidas oma võtit varaste eest kaitsta?

Mitmed tootjapoolsed lahendused piirduvad sellega, et võtmetele lisatakse välja lülitamise võimalus. Lisaks auto välja lülitamisele ja lukustamisele on seega omanikul võimalik ka auto võti “magama” panna, kuna vastasel korral võib see pidevalt signaale saata. Oma võtme välja lülitamise kohta juhiste leidmiseks tuleks pöörduda auto käsiraamatu või esinduse poole.,

Kindlasti ei tasuks võtmeid hoida ka nähtaval kohal või akende ja uste läheduses, kuna sedasi saavad vargad võtme kasvõi füüsiliselt varastada. Kui su auto võtmel puudub võtmevaba käivituse välja lülitamise võimalus ja tootjapoolne lahendus, tasuks mõelda võtme tinakarbis hoidmisele või koduse Faraday puuri valmistamisele, et võtit signaali varastamise eest kaitsta.

Amazonist võib leida ka spetsiaalseid ja soodsaid Faraday kotikesi, mis ongi loodud autovõtmete hoidmiseks. Küll aga tuleks kõikide signaali blokeerivate lahenduste puhul need esimese asjana ise proovile panna: pane võti karpi või kotti ja vaata, kas uksed tulevad lahti.

Alati on võimalus autole hankida ka lisaturvaseade, näiteks roolilukk. Kuigi vargad võivad su autosse sisse pääseda, võib ainuüksi turvaseadmete nägemisest piisata, et sinu auto rahule jäetaks. Viimase tulemüürina saab autosse paigaldada ka jälgimisseadme, mis teeb varastatud sõiduki leidmise kordades kergemaks ning suurendab võimalust, et isegi kõige hullemal juhul vargad tabatakse ning auto omanikule tagastatakse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.