Hea nipp

Mida tähendavad teeviitadel olevad värvilised teenumbrid ja kuidas neid GPSi asemel kasutada?

Foto: Marko Saarm/Sakala/Scanpix

Rubriiki toetab

Mööda maanteid sõites võib näha, et teeviitadel on lisaks lähimatele linnadele märgitud ka numbrid, mis on harilikult punase, valge, kollase või rohelise taustaga. Need numbrid ei ole sinna pandud juhuslikult, vaid need on täpselt süstematiseeritud ning soovi korral saab neid kasutada GPSi asemel.

Erinevaid teenumbritähiseid on Eestis kasutusel neli, lisaks veel ka viies, mis reaalsuses toetab ühte neljast. Kõikidel värvidel on oma tähendus.

Punase taustaga numbriviidad märgivad põhimaanteid ehk teed, mis ühendab pealinna teiste suurte linnadega, neid linnu omavahel ning pealinna ja teisi suuri linnu tähtsate sadamate, raudteesõlmede ja piiripunktidega. Selliseid teid on Eestis kokku 12, tähistatud numbritega 1-11 ning 92. Selliseks teeks on näiteks Tallinna–Tartu–Võru–Luhamaa maantee.

Rohelise taustaga viidad tähistavad aga rahvusvahelist e-teede võrku. Need teed ületavad riigipiire ning mööda neid sõites võid olla kindel, et jõuad ühel hetkel riigipiirini või näiteks sadamasse. Eestis on selliseid teid kolm, E-20, E-67 ja E-77. Samal ajal võivad need kanda ka näiteks punase taustaga tähiseid. Terve loetelu e-teedest leiad siit.

Foto: Wikimedia

Kollase taustaga viitasid kasutatakse tugimaanteedel ehk teel, mis ühendab linnu omavahel ning linnu põhimaanteedega. Sakiline serv tähistab teed sellisele maanteele.

Valge taust tähistab aga kõrvalmaanteed ehk teed, mis ühendab linnu alevite ja alevikega, aleveid ja alevikke omavahel või küladega ning neid kõiki põhi- ja tugimaanteedega.

Kuidas neid GPSi asemel kasutada?

Kui oled vanakooli autojuht, või on lihtsalt telefoni aku tühjaks saanud ja enam GPSi kasutada ei saa, siis on võimalik oma sihtkohta jõuda ka teenumbreid kasutades. Selleks tuleb lihtsalt enne reisi algust välja mõelda, milline tee soovitud sihtkohta viib.

Seega kui soovid sõita näiteks Tallinnast Võrru, tuleb tähele panna punasel taustal numbrit 2. Kui nool näitab, et tee number 2 kulgeb paremale, siis tuleb ka sul minna paremale. Kuni lähed alati sinna, kuhu numbriga viit näitab, jõuadki soovitud sihtkohta.

Sama saab kasutada ka siis, kui on vaja sõita väiksematel teedel, tuleb lihtsalt numbrid välja vaadata ja kui näed suuremal maanteel silti, et mõni väiksem maantee jääb nüüd paremale, siis tuleb lihtsalt sinna pöörata ja sealt edasi teeviitu jälgida.

Soovi korral võib nii sõita ka läbi terve Euroopa, jälgides näiteks alates Tallinnast tähist E67 ning sõites koguaeg ainult mööda selle tähisega teid, jõuad lõpuks välja Prahasse.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.