Kas sa tead, kui palju valetab sinu auto spidomeeter?

Rubriiki toetab

Auto spidomeeter on ainus, mille abil saab juht kerge vaevaga teada, kui kiiresti ta sõidab. Tegelikkuses sõidame me pea alati aeglasemalt, kui spidomeeter meile väidab. Miks on see nii?

Millest auto kiirus sõltub?

Auto kiiruse arvutamisel võetakse aluseks tavaliselt ratta pöörlemise arv. Selle järgi kuvatakse ka kiirus spidomeetrile ja on otseses seoses rehvi läbimõõduga.

Tehases alla pandud rehvid annavad tavaliselt optimaalseima näidu ning seepärast on üldjuhul ka ette antud iga mudeli puhul konkreetsed rehvi mõõdud, mida kasutada.

Kui kasutada näiteks kõrgemat rehvi, hakkab spidomeeter valetama ning näitab tegelikkusest hoopis väiksemat kiirust. Väiksema läbimõõduga rehvi kasutamisel on efekt vastupidine.

Spidomeetrid ei tohi vähem näidata

Lisaks sellele, et kiirus sõltub rehvi kõrgusest, on ka muud asjaolud, mis selle näitu mõjutavad.

Euroopa direktiivi järgi on paika pandud, et sõidukite mõõdetud kiirus ei tohi kunagi väiksem olla tegelikust kiirusest. Selle vältimiseks on autotootjad sättinud spidomeetrid selliselt, et need pigem kuvavad kiiruseid suuremalt.

Igal tootjal on see konkreetne number erinev, kuid tavaliselt näitab auto spidomeeter 4-5 km/h suuremat kiirust. Kõige kindlam on kasutada Waze või Google Maps rakendusi, mis kuvab auto kiiruse satelliidi järgi. Sealt saada teada, kui palju su auto spidomeetri ja tegeliku kiiruse erinevus on ning seda edaspidi arvestada.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.