Miks tekib sõidu ajal tagumist akent avades vastik heli?

Rubriiki toetab

Kõik me oleme autos sõites kellelegi käratanud, et “Pane ometi see aken kinni.” Okei, on palav, aga kiiresti sõites tekib kohutav tümpsuv heli, mida vist ükski inimene välja ei kannata.

Just, see sama madal vibreeriv heli, mis ei ole häiriv ainult selle pärast, et segab kuulmist, vaid on vahel ka päris valus. Enamjaolt tekib see siis, kui avatakse ainult tagumine aken.

Miks keegi pole mõelnud välja autot, kus saaks lahtise aknaga kiiresti sõita?

Lihtne vastus on siin füüsika. Vibreeriv heli tekib õhu liikumisest. Kuna sa sõidad kiiresti, on õhutakistus autole suur. Kui tekitad sinna mingi ava, tehes akna lahti, tekib sisuliselt sama efekt, nagu puhuksid õhku üle tühja pudeli kaela.

Sina puhud õhku üle ava, õhk hakkab pudelis resoneerima ja tekitab tooni. Sama juhtub ka autos, aga kuna auto, aknaava ja tuul on kõik võimsamad ning suuremad, tekib resonatsioon hulga aeglasemal sagedusel.

Põhimõtteliselt on see ka toon, aga hästi madal infraheli, mida inimene ei kuule, vaid tunneb, kuna see on niivõrd vali.

Kuidas sellest lahti saab? Palav on ja konditsioneer ei tööta

Kuna resonants tekib üldiselt vaid siis, kui õhul on vibreerimisvõimalus vaid ühes augus, tee lihtsalt mõni teine aken veel lahti. Näiteks auto vastasküljel. Või ava kõik aknad ja probleem kaob. Õhk küll teeb sama trikki, aga kõvasti aeglasemalt, nii et nüüd seda enam ei tunne ka.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.