Mazda avalikustas uue lipulaeva, millega kavatsetakse luksusmarkide kandadele astuda

Üks XC-80 uutest värvidest, Artisan Red.Mazda

Kui seni täitis Mazda lipulaeva kohta preemiumklassi trügiv CX-60, siis nüüd võtab teatepulga üle CX-80. Kuigi paljuski väiksema vennaga sarnane, pakub CX-80 mitmeid praktilisi ja mugavuslisasid.

Reaktsioonina CX-60-le on meelde jäänud ühe tundmatu autori tsitaat ühismeediast. “BMW keeras kõik pekki, Mazda on nüüd uus BMW.” See viitab tõsiasjale, et Mazda uued maasturid on tagaveolised, tänapäeva kontekstis pigem suurte mootorite ja väga kena disainiga. Viimase peale ei tasu isegi sõnu kulutada – heitkem pilk piltidele.

See kõik kehtib ka uue CX-80 kohta. Tegelikult ongi uus mudel eelmise maasturiga suhteliselt sarnane. Olulisimaks praktiliseks lisaks on kaks lisaistet, mis teeb 80-st seitsmekohalise auto. Seda saab aga tellida ka kuuekohalises konfiguratsioonis, kui teise ritta paigutada kaptenitoolid.

Nende normaalseks mahutamiseks lisandus auto kogupikkusele (ja teljevahele) 25 cm. Seega on mudelirea suurim Mazda nüüd sisuliselt 5 meetrit pikk. Samuti on see pearuumi huvides paar sentimeetrit kõrgem – viimane rida mahutab mugavalt 170 cm pikkuse reisija.

Inchcape’i ärijuht Siim Tael sõnas, et CX-80 on sobiv sõiduk just aktiivsetele ja kasvava perega inimestele, kes nähtavasti Mazda klientuuri Eestis kuuluvad. “Varem nii mahukat sõidukit Mazda mudelivalikus ei olnud, nüüd aga saame sellist pakkuda,” märkis ta.

Väikesed, aga olulised muudatused

Väljaspoolt on ehk silmatorkavaim muudatus valikusse lisanduvad uued värvitoonid. Mazda Soul Red on juba ammu kuulus, kuid CX-80 jaoks loodi selle kõrvale ka Artisan Red, mis on suurele autole sobivalt tagasihoidlikum. Lisaks sellele pakutakse ka uut vasekarva Melting Copper tooni.

Tegelikult lubas Mazda autoajakirjanikud uue mudeli ligi juba mitme nädala eest, kuid paraku lükkasid ettenägematud loodusjõud Jaapanis tootmist veidi edasi ning avalikkusele esitlemiseks sai auto valmis nüüd. Olulisim, mis sellest tõigast välja võtta, on see, et autot toodetakse Jaapanis.

Muuhulgas sai meelde tuletada ka CX-60 sõidukogemust. Nagu ka mitmed autoajakirjanikud on varem tõdenud, paigutus see turul huvitavasse kohta. Hinna, välimuse ja sisustuse kvaliteedi poolest on selge, et sihiti preemiumklassi.

Kui aga detailide kallal nokkida, siis oli CX-60 vedrustus üllatavalt sportlik. Tagaistme mugavusest võib see küll suutäie haarata, kuid on samas mõistetav otsus – Mazda margilojalist ootab autost teravamat sõidukogemust. Mida aga nii kerge välja vabandada ei olnud? Suhteliselt suurt maanteemüra.

Need mõlemad iseärasused leidsid Mazda sõnul uue CX-80 juures lahenduse ning maasturi mürasummutust on täiendatud. Lisati ka Kinematic Posture Control, mis pidurdab sisekurvipoolset tagaratast, vähendades nii kere külg-ja pikikallet, hoides kere asendi stabiilsena. Samuti kohendati ka tagasilla vedrustust, et see oleks reisijale pehmem. Tegemist on ju ometi pereautoga.

Korralik suur diiselmootor

Selleks, et 80-sse mahtutatud rahvast jõudsalt edasi liigutada, on maasturil ka võimsad mootorid ja nelikveo võimalus. Skyactiv-G baseerub neljasilindrilisel 2,5-liitrisel bensiinimootoril ja PHEV-süsteemil, mis pakub 241 kW võimsust ja 500 Nm pöördemomenti. Kiirendus “sajani” on sel 6,8 sekundit, samas saab ka linnas tervelt 53 km puhtalt elektri peal kulgeda.

Samuti saab valida Skyactiv-D 3,3-liitrise kuuesilindrilise diiselmootori, millel on toeks kerghübriidsüsteem. 187 kW võimsusega ajam liigutab maasturi “sajani” 8,4 sekundiga, keskmiseks kütusekuluks lubatakse aga 5,7 l/100 km.

Nii saab maastur pukseerida ka 2,5-tonnist treilerit. Mis puutub koormate vedamisse, siis viimase istmerea kokku klappides ulatub pagasiruumi maht 687 liitrini. PHEV versioonil on pagasiruumis saadaval ka 1500W võimsusega pistikupesad.

Muidugi leiab sisustusest kõiksugu mugavuslisasid. Kõikidel varustustasemetel on saadaval kolme tsooniga kliimaseade, 12,3″ värviline TFT-puuteekraan, hääljuhtimine, Apple CarPlay ja Android Auto ühendused ning muu.

Pakutakse aga viite erinevat varustustaset: Exclusive line, Takumi, Homura, Takumi Plus ja Homura Plus. Lisavarustuse paketid on Comfort for Exclusive-line, Driver Assistance for Exclusive-line, Convenience & Sound ja Panoramic Sunroof. Eestis hakkavad CX-80 hinnad 53 900 eurost.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.