Porsche 911 Dakar: unusta ringrajasõit, see on korralik maastikuauto

Fotod: Porsche

Uus Porsche 911 Dakar on maastikul täpselt sama mugav kui kiirteel. Eksklusiivset mudelit toodetakse vaid 2500 eksemplari ning see demonstreerib Porsche 911 erinevaid võimalusi, tuletades samas meelde ka Porsche esimest Pariis-Dakari ralli üldvõitu aastal 1984.

Porsche 911 Dakari esimene silmatorkav eripära on muidugi selle kõrgus. Kliirens on koguni 50 mm võrra kõrgem kui sportvedrustusega 911 Carreral. Ning põhivarustusse kuuluv tõstesüsteem võib esi- ja tagaosa kergitada veel täiendava 30 millimeetri võrra, seega 80 millimeetrit.

Tõstesüsteem on seejuures mõeldud mitte ainult väikesel kiirusel takistuste ületamiseks, vaid moodustab lahutamatu osa ümberseadistatud vedrustusest. Seadistuse kõrgeim asend on kasutatav kuni 170 km/h kiirusega toimuvatel maastikuseiklustel. Suuremal kiirusel laskub auto automaatselt oma tavalisele kõrgusele.

Sportlikke maastikusõiduomadusi täiendavad spetsiaalselt väljatöötatud rehvid Pirelli Scorpion All Terrain Plus mõõduga 245/45 ZR19 ees ja 295/40 ZR20 taga. Turske rehviturvis on 9 millimeetrit sügav, rehvi küljed on tugevdatud ja põhiosa kahekihiline.

See kõik teeb Porsche 911 Dakari rehvid sobilikuks isegi keeruka maastiku tarvis ja muudab nad äärmiselt lõikekindlaks. Soovi korral on saadaval ka Pirelli P Zero suve- ja talverehvid, kuid põhivarustusse kuuluvad siiski maastikurehvid, mis väidetavalt tagavad ka sportauto dünaamika ka maanteesõidul.

Kolmeliitrine topeltturboga kuuesilindriline mootor toodab 480 hj (353 kW) ja 570 Nm, mis on identne 911 Carrera GTS mudeliga. Uus sportauto saavutab 100 km/h paigaltstardist 3,4 sekundiga, maastikurehvide tõttu on tippkiirus piiratud 240 km/h peal.

Põhivarustuses on kaheksakäiguline PDK ja Porsche nelikvedu, samuti tagarattaroolimine ja näiteks ka 911 GT3-lt pärit mootoripadjad. Maksimaalset läbivust aitavad muuhulgas saavutada ka kaks uut sõidurežiimi, mida saab valida roolil asuvast pöördlülitist.

Režiim Rallye sobib kõige paremini ebatasasele lahtisele pinnasele ning nelikveoskeem rõhutab sel juhul tagavedu. Režiimis Offroad lülitub automaatselt sisse suurendatud kliirens. See režiim on mõeldud saavutama maksimaalset haarduvust keerukal maastikul ja liival. Mõlemad uued sõidurežiimid sisaldavad ka uut maastiku paigaltvõtusüsteemi (Rallye Launch Control), mis tagab parima kiirenduse lahtisel pinnasel ja laseb ratastel umbes 20% ulatuses läbi libiseda.

Muidugi ei puudu lisavarustusest ka katusetelk

911 Dakari iseloomulikeks elementideks on veel uudne fikseeritud tagaspoiler, mis valmistatakse kergekaalulisest süsinikplastist ja samast materjalist esiluuk, mis saab 911 GT3-lt pärit tuulutusavad. Autol leidub ka mitmeid maastikusõiduks tarvilikke elemente nagu punased alumiiniumist pukseerimissilmused ees ja taga, laiendatud rattakoopad ja küljekarbid ning roostevabast terasest kaitsepaneelid esiosal, tagaosal ja küljekarpidel.

Porsche 911 Dakari katusel on nähtaval kohal 12 V pistikupesa, millest saab toita lisavarustusena pakutaval katuseraamil olevaid tulesid. Katuseraami kandevõime on 42 kilo ning sinna võib vabalt paigutada rallivarustust, näiteks vee- või kütusekanistreid, kokkupandavaid labidaid või muid abivahendid. 911 Dakarile on saadaval ka katusetelk.

911 Dakari interjööris leiab põhivarustusest korvistmed ja tagaistmed on sootuks eemaldatud. Kergekaalulised klaasid ja kerge aku vähendavad massi veelgi ning Porsche 911 Dakar kaalub 1605 kg – vaid 10 kg enam kui PDK-käigukastiga 911 Carrera 4 GTS.

Dakari interjööri põhilised kujunduselemendid on Shade Green-värvitoonis tepingutega Race-Tex-pinnad. See sama Shade Green-toon on 911 Dakarile eksklusiivselt saadaval ka metallik-kerevärvina. Lisavarustusena on saadaval veel pakett Rallye Sport, mis sisaldab turvapuuri, kuuepunkti-turvavöid ja tulekustutit.

Lisavarustusse kuuluva disainipaketi Rallye baasiks on kahetooniline värvikombinatsioon valgest ja sinisest (Gentian Blue Metallic). See kahevärviline kombinatsioon ja kiletamine on esimesed korrad, kui Porsche sellist lahendust seeriamudelile pakub.

Lisaks punastele ja kuldsetele ehistriipudele saab disainipaketiga Rallye varustatud 911 Dakar ustele logod kirjaga „Roughroads“. See sõna on registreeritud kaubamärk ning tähistab 911 Dakari kontseptsiooni ja selle sobivust maastikul liikumiseks.

Disainipaketi inspiratsiooniks on muidugi kunagise Rothmans sigaretitootja disainiga 1984. aasta Paris-Dakar ralli võitja Porsche 911. Kuna tänapäeval pole sigaretilogod kõige sobilikumad, siis peab leppima “Roughroads” tekstiga.

Uus 911 Dakar on nüüdsest tellitav baashinnaga 232 590 eurot. Kokku toodetakse maastikule sobivat sportautot vaid 2500 eksemplari.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.