Karl Salumäe: Kuidas naastrehvide lisamaksu ja keelustamist ära hoida

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Karl-Eduard Salumäe (foto: Marko Saarm / Sakala)

Olukord, kus ikka ja jälle visatakse õhku mõte naastrehvid keelustada või need mingil moel maksustada, on meie endi sünnitatud.

Lahendus on printsiibis väga lihtne: lamellrehvidega sõitku kõik need, kes saavad, ning naastud jäägu neile, kel neid päriselt vaja läheb.

Naastrehve on päriselt vaja, aga mitte kõigil

Talvisel ajal lamellrehvidel veerevate autode hulk on Eestis aasta aastalt kasvanud. Teisisõnu jõuab üha rohkem inimesi äratundmisele, et talle naastuvabadest rehvidest piisab, ta saab oma sõidud nendega kenasti tehtud. Eeldatavasti paisub nii-öelda lamelliusku pöörajate osa edaspidigi.

Tahaks loota, et see protsess käib piisavalt kiiresti, nii et naastrehvide kasutamise keeldu või maksu ei tule. Oleks ääretult nõme võtta Haanja kuplite vahel elavalt perelt ära võimalus panna esimest talve sõitva peretütre auto alla naastrehvid.

Linnainimesel on võimalus naastumaksu ära hoida

Selle heaks, et seda ei juhtuks, saavad aga midagi ära teha ka need, kes Tallinnast või mõnest teisest linnast naljalt välja ei sõidagi: valida lamellrehvid, mis rahuldavad nende vajadused täielikult, kuid on seejuures tunduvalt keskkonnasõbralikumad.

Mida väiksem on liikuses naastrehvidega autode osa, seda vähem on põhjust nende kasutamist riiklikul või omavalitsuse (loe: pealinna) tasandil kuidagi tõrjuma hakata.

Vastasel korral võidakse seda kunagi üldise hüvangu lipukirja all tegema hakata, kuid siis jäävadki hammasrataste kõik need, kelle elu muudavad naastud päriselt kergemaks ja ohutumaks.

Lisaboonuseks on vaikus

Ise sõidan lamellrehvidega just sel lihtsal põhjusel, et mul pole naastude järgi vajadust. Sõidan peamiselt linnas ja paaril suuremal maanteel, kuid satun mõnikord ka külavaheteedele, kusjuures sageli just Võrumaa omadele.

Soovitan teistelgi, kes pole seni tihanud, lamellrehve põhjalikumalt proovida. Naastulärmivaba sõit tikub kiiresti meeldima hakkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.