Kas sai läbi? Käisime vaatamas, kuidas isejuhtiv buss sooritab maanteeameti sõidueksamit

Kui selliste nägudega eksamineerijad välja tulevad bussist, siis mis tulemust oodata on? Taga Priit Tamra ja sinise mapiga maanteeameti tehnoosakonna juhataja Jürgo Vahtra.

Pealkiri vajab ilmselt mõnd olulist täpsustust. Maanteeameti hindajad olid tõepoolest kohal, eksam tehti ja mängus oli sõiduõigus. Samas oli teada eksami täpne marsruut ja robotil oli abiks ka inimene. Mis siis ikkagi toimus?

27. augustist alates hakkab Kadriorus huvilisi vedama isejuhtiv buss ja viimaseks katseks oligi maanteeameti heakskiidu saavutamine. Bussi operaatorid pidid tõestama, et sõiduk tõepoolest on valmis reisijateveoks ning on kõigile piisavalt ohutu.

Kuna tänavaauku sattudes tekkis bussil korraks küsimus, kas kõik on hästi, siis aeti inimesed välja ja sõiduk kalibreeris end kiiresti ära. Kõik oli korras.

Kuna isejuhtimine on veel lapsekingades, siis on loomulikult autos ka operaator, kelle käes on kogu aeg juhtpult, millega vajadusel juhtimine üle võtta. Samavõrra oluline, kui bussi tehniline võimekus, oli maanteeametil vaja veenduda just bussi “juhi” oskustes ja teadmistes.

Meile juba tuttav eksamineerija

Eksamit võttis vastu maanteeameti eksamineerija Priit Tamra. Muuseas, kui loo autor käis mõni aasta tagasi proovimas sõidueksamit 18-aastase kogemuse pealt, siis just Priit Tamra oli tookord see, kes ütles, et kahjuks polnud eksam positiivne.

Enne sõidu algust vaadati buss üle ka tehniliselt. Muuhulgas kontrolliti näiteks ka raamil olevat VIN-koodi. Seega, ikka nagu päris, mitte mingi meediaesinemine.

Eksamisõidule kõrvalisi isikuid kaasa ei võetud, küll aga pakkub moodne maailma muid võimalusi. Võtsin Citybee elektritõukeratta, millega olin Kumu juurde kohale tulnud ja sõitsin bussil sabas.

Tippkiirus on antud marsruudil bussile määratud kuni 15 km/h, seega polnud mingit probleemi sabas püsida ja kõike jälgida. Vestlust küll ei kuulnud, aga mis seal ikka kuulda – oluline, et buss teeb kõik manöövrid õigesti.

Ootamatud ohuolukorrad

Kõikide meie õnneks ja intrigeeriva loo kahjuks, mitte midagi valesti ei läinud. Buss on häälestatud üliturvaliseks, mida aitasid tõestada tuvi ja Bolt.

Kohal olnud maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa kinnitas mulle, et nemad ei olnud kummagi juhtumi korraldamise taga.

Maanteeameti eksamiosakonna juhataja Tarmo Vanamõisa, Modern Mobility juhatuse liige Pirko Konsa ja Holo A/S isejuhtivate sõidukite uute liinide juurutaja Johan Larsen.

Lastemuuseumi juures lendas põõsastest välja tuvi, mis oli piisav, et buss äkiliselt pidurdaks. Kadrioru kunstimuuseumi juures juhtus aga see, mis on peamine argument renditõukside vastu.

Üks noorsand, kellel vanust veel vähe, et napsu osta, aga piisavalt, et mõelda, lendas pargiteelt joonelt üle Weizenbergi tänava. Kuigi distants oli piisav ja otsest ohtu võib olla polnudki, pidurdas buss korrektselt.

Takso ja reeglid

Isejuhtiv sõiduk ei ole veel programmeeritud tavamarsruudile jäädavatest asjadest ise mööda põikama. Vajadusel saab seda teha operaator puldiga. Seetõttu juhtus tragikoomiline olukord, kui Weizenbergi tänaval seisis bussi ees takso, mis mõningase kellahelistamise peale sai aru, et peab eest ära liikuma.

Takso, kes tegi liiga palju asju valesti.

Tarmo Vanamõisa maanteeametist hakkas seepeale loetlema üles asju, mida taksojuht valesti teeb: 1) peatumine keelatud kohas 2) ohutulede ebakorrektne kasutus 3) ümber pööramine ülekäigu rajal 4) peatumine kõnniteel…

Eksami tulemus?

Aga eksamite ei sooritanud taksojuht vaid buss. Mis oli otsus? Erinevalt paljudest sõidueksamile minevatest inimestest, olid buss ja tema operaatorid end väga hästi ette valmistanud ja eksam sooritati positiivse tulemusega. Maanteeameti heakskiit käes, võibki buss teisipäeval reisijateveoga alustada.

Projekti nimeks on Sohjoa Baltic, mis uurib, tutvustab ja pilotiseerib isejuhtivaid elektrilisi minibusse kui osa ühistranspordist, eelkõige niiöelda esimese või viimase miili ühenduse võtmes. Projekt loob teadmust ja kompetentsi selleks, et organiseerida ühistransporti keskkonnasõbralikult ja nutikalt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.