Olgu öeldud, et antud Honda puhul Nordauto lepingus ühtegi sellist punkti polnud.
Kas liising lekitab andmeid?
Kui arvestada võimalust, et andmeid edastab maakleritele liisingupakkuja, siis antud Honda puhul ei tundu ka see tõenäoline.
Kaido Tropp kindlustusmaaklerite liidust pakub, et kui sõiduki liising tuleb Swedbankist, siis tõenäoliselt saadab autoostjale tema soovi korral pakkumise ikka Swedbanki enda kindlustus, mitte mõni väline maakler, nagu antud juhul.
Pank kinnitabki, et nendelt kuhugi andmed lekkida ei saa.
“Kliendiandmete turvalisus on panga üheks prioriteediks. Andmete töötlemisel lähtub Swedbank kliendiandmete töötlemise põhimõtetest. Edastame kliendiandmeid kolmandatele isikutele üksnes juhul, kui oleme saanud selleks kliendi nõusoleku või kui andmete avaldamist nõutakse meilt seaduse alusel,” ütleb Swedbanki kasko- ja liikluskindlustuse valdkonnajuht Kristjan Ahven.
Panga esindaja kinnitab veel, nad vaatasid üle ka logid, ega mõni nende töötaja pole põhjuseta andmeid vaadanud, ja seda pole juhtunud.
Üle jääb automüüja?
Ahela järgmine võimalik lüli on automüüja, kes samuti andmete edastamist eitab.
Nordauto, kust antud loo Honda osteti, pole lihtsalt suvaline automüügiplats. Tegu on Eesti ühe edukama kasutatud autode müüjaga, mullu tegi firma käivet ligi 25 miljonit eurot. Valikus on pigem uuemad ja kallimad autod.
Firma tegevjuht Priit Ärmpalu kinnitab, et neil pole kindlustusmaakler Tiina Nauriga mingit kokkulepet või muud põhjust talle andmeid edastada.
“Keegi küsis sama maakleri kohta meilt varem ka – tundub sama teema. Uurisin siit ja sealt, aga selle maakleriga pole me kindlasti koostööd teinud,” ütleb Ärmpalu.
Ainus võimalus tema sõnul on veel see, et auto varasem omanik on kindlustanud end selle maakleri juures ja just seetõttu nägi maakler Honda omanikuvahetust. Igatahes pole Nordauto pole maaklerile uue ostja andmeid edastanud.
Maakler näeb auto omanikuvahetust oma kindlustatud sõiduki puhul
Nagu maakleri esimeses kirjas auto ostjale avaldas, oli sõiduk varem kindlustatud tema maaklerteenuse vahendusel. Seega oleks loogiline, et maakler näeb, kui varasema omaniku kindlustus lõpeb. See on märgiks omanikuvahetusest.
Ent vastuseta on küsimus, kuidas jõuab maaklerini auto uue omaniku nimi. On selge, et keegi on neid maakleriga jaganud ja seejuures ilma uue omaniku loata. Samamoodi on maaklerini jõudnud uue omaniku täpne kontakt, sest juhusliku “kalastamisega” tegu pole.
Isegi, kui antud juhul pole tegu laiema süsteemi või andmebaasiga, kust näeb autoostutehingute ja omanike andmeid, võib tegu olla seaduserikkumisega.
Alates tänavu 25. maist kehtib ka Eestis uus Euroopa isikuandmete kaitse üldmäärus. Selle järgi ei tohiks inimese andmeid sellise otseturunduse või pakkumise tegemiseks kasutada ilma inimese enda loata.
Et välja selgitada, kas ja kuidas antud juhul on rikutud õigusakte, pöördub autoostja andmekaitse inspektsiooni.
Ronald Liive panustas artikli valmimisse.