Kokkuvõte: huvitavamad uued margid ja haruldased autod Tartu Motoshow’l

Suure osa näituse välialast võtsid enda alla hobiautod, mille seast valiti välja nii paremaid tuuningutöid kui ka erilisemaid youngtimer’eid. Fotod: Pille Russi ja Gregory Lootsma

Tartu Motoshow tõi paarikümne uudismudeli kõrval publiku ette ka autosid, mida maailmas alles vaid mõni üksik. Ürituse õnnestumisse andsid suure panuse ka siinsed tuunijad ja restaureerijad.

Kui suurte autotootjate uudis­mudelitega oleme hoidnud Autolehe lugejaid kursis, siis ootamatult põnev pilt avanes kohalikku autoelu kajastaval näitusel. Tuleb välja, et Lõuna-Eesti on väikestviisi muutumas vanade Porschede meelispaigaks, sest Tartus oli kohal kaks töökoda, mis on oma tegevuse pühendanud just selle Saksamaa sportautomargi mudelite taastamisele, maitsekate restomod’ide ehitamisele või stiilsete replica’te valmistamisele.

Erilise maiuspala – nelikveolise Volga, mida on maailmas väidetavalt alles vaid kolm eksemplari –, tõi aga kohale Võrus tegutsev Car Restoration.

Palju tuuningut

Motoshow’ välialal võis külastaja end pikaks ajaks unustada jalutama hobi­autode välja­paneku vahele, kus sai näha nii tänavatel ringi vuravat tuuningut kui ka siinse kiirendusspordi tipptegijaid. Karmide kiirendus­autode sage käivitamine pakkus mõnusat elamust ka kohal käinute kuulmismeelele.

Suur osa näitusest oli pühendatud Suur­britannia autodele – korraldajate tahtest sõltumata sattus see brittide jaoks tundlikule ja sümboolsele ajale. Näitusele tulnud Bentleyd, Rolls-Royce’id ja Land Roverid olid ju tuttavad automargid ka kuninganna Elizabeth II-le.

Inglismaale omast tunnetust võis kohata ka mõne margiesinduse väljapanekus. Nii said külastajad näha ja istuda Londoni takso pistikübriidversiooni. LEVC oli üks neist markidest, mida Eestis seni polnud veel nähtud, nagu ka türklaste BMC sadulveok, itaallaste kallur Piaggio ja Hiina elektri­auto Skywell.

Kolme päeva jooksul külastas Tartu Motoshow’d 14 712 inimest, mis on viimase nelja aasta rekord.

Tartu Motoshow’ haruldasim auto tuli kohale Võrumaalt. Selliseid nelikveolisi GAZ-24-95 Volgasid pidavat maailmas alles olema vaid kolm tükki.

Porschede taastaja Urbans Garage tutvustas käsil olevaid projekte. Fotol nähtav auto pärineks kui 1960-ndatest, kuid doonoriks on 1990-ndatel ehitatud 993.
Eesti oma „Porsche 356“. Treial Customs valmistab ise klaasplastist kere ning ehitab VW Põrnika mootorit kasutades valmis sõitva auto. Ka sadulsepatöö tehakse Eestis.
Eesti ainsa vankelmootoriga driftiauto Mazda RX 8 kaheliitrisest jõuallikast oli turbo abil välja võlutud 975 hobujõudu.
Veidi teismoodi matkaauto. Nelikveolise Mercedese baasil tehtud Hymeriga võib minna ka metsikusse loodusesse.
Eesti võimsamad kiirendusautod pakkusid imetlust ja tegid kohapeal ka kõva häält.
Hüüru vabatahtlikud päästjad näitasid, mida kõike suudab teha nende uusim päästeauto Scania. Varustust oli piisavalt ka kõrgustes tegutsemiseks.
Suurbritannia autode näitus sattus ajale, mil britid pidid jätma hüvasti oma kuningannaga. Esiplaanil Bentley litsentsi järgi ehitatud Le Mans Speciali replica ajast, mil Elizabeth II troonile tõusis.

Luksuslike ja sportlike Briti autode välja­panekule lisas vürtsi kolmerattaline Reliant Robin, mis on paljudele mällu sööbinud tänu teleseriaalile „Mr. Bean“.
Kuulsaid Londoni takso­sid valmistav LEVC pakub variante ka pakiveoks.
Kui Piaggio on rolleri­meestele tuttav nimi, siis samanimelist kallurit sai Eestis näha esmakordselt. Nagu ka Türgi veokit BMC Turga.
„Hiinlased“ on ennegi Eestis käinud, kuid seni tulutult. Näis, kas linnadžiip Skywell lööb lõpuks siinmail läbi.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 18, september 2022

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.