Maanteeamet on teedele lubanud kaks isejuhtivat sõidukit

Isejuhtiva bussi esitlus.Foto: Geenius Meedia/Tanel Meos

Kolm ettevõtet on avaldanud soovi Eesti teedel katsetada isejuhtivaid sõidukeid. Kokku on maanteeamet teedele lubanud kaks isejuhtivat sõidukit ning pidanud veel ühe osas läbirääkimisi.

Alates 2017. aasta kevadest on Eesti teedel ja tänavatel lubatud isejuhtivate sõidukite testimine, kuid seda vaid tingimusel, et autol on juht, kes saab vajadusel kontrolli sõiduki üle endale võtta.

Maanteeamet: määrustes kirjeldatud protseduur ja nõuded ei ole kõige sobilikumad

Kuigi Eesti seadusandlus on isejuhtivate sõidukite sõbralik peagi olnud juba kolm aastat on seadusest tulenevat võimalust soovitud kasutada vaid kahe konkreetse isejuhtiva sõiduki katsetamisest Eesti teedel.

Maanteeameti tehnoosakonna juhataja Jürgi Vahtra sõnul on amet kontrollinud ja katsetamiseks liiklusesse lubanud Easymile ja Navya isejuhtivad bussid, mida on teedel näha olnud ELi eesistumise ajal ning kõige värskemalt Kadrioru pargis.

Veel ühe sõiduki katsetamise osas on Vahtra kinnitusel maanteeamet vahetatud mõtteid sõiduki katsetamise tingimuste osas.

“Maanteeamet on kontrollinud kahte valmisehitatud isejuhtivat sõidukit, mille hiljem oleme ka liiklusesse lubatud. Lisaks oleme vaatamas käinud kahte Eestis arendatavat isejuhtivat sõidukit ja andnud omapoolseid soovitusi sõidukite tehnonõuete täitmise osas,” ütles ta.

Tehnoosakonna juhataja sõnul on isejuhtivate sõidukite teedel testimise eeltingimuseks see, et taotleja on seda eelnevalt kinnisel territooriumil omal käel katsetanud. Katsetamine ei pea ilmtingimata toimuma just Eestis.

Isejuhtivate sõidukite seadusandlus saab muudatusi

Vahtra tõdes, et peale esimese isejuhtiva sõiduki liiklusesse lubamist vaadati üle isejuhtivate sõidukite kontrollimise protseduur ja leiti, et määrustes kirjeldatud protseduur ja nõuded ei ole kõige sobilikumad isejuhtivate sõidukite jaoks.

Mullu oktoobris leidis ka peaminister Jüri Ratas, et isejuhtivate sõidukitega läheb asi keeruliseks siis, kui proovida ühildada seadusandlust ja isesõitva auto juhti ning viia nad koos linnaliiklusesse.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium on parasjagu töötamas välja uut transpordi arengukava, kuhu lisatakse ka isejuhtivate autode temaatika.

2018. aasta suvel  tõi Tallinna tehnikaülikool (TalTech) avalikkuse ette ülikoolis arendatud isejuhtiva sõiduki Iseauto. Tänaseks on valmis saanud juba kolm Iseautot. Lisaks TalTechile on eelmisest aastast isejuhtivate sõidukite arendusega tegelenud Tartu ülikool (TÜ), mis teeb seda kahasse Boltiga. Bolti ja TÜ isejuhtiv auto näeb ilmavalgust juba järgmisel nädalal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.