Porsche avalikustas ringrajale mõeldud ekstreemse 911 GT3 RS uue põlvkonna

Fotod: Porsche

Sportauto fännidele on uue Porsche 911’e ilmumine alati suursündmus. Eriti kui kate tõmmatakse GT3 RS-ilt ehk kõige-kõigemalt variandilt 992-põlvkonna 911’st.

Oleks paslik alustada auto välimusest, kuna muutused GT3 ja GT3 RS’i variantide vahel on väga kaugelt näha. Suur tagatiib liigub automaatselt pakkudes surujõudu ja pidamist ning õhutakistust pidurdamisel või olles võimalikult lame F1 DRS stiilis, pakkudes paremat tippkiirust. Ühtlasi on see esimene kord, kui GT3 RS’i tagutiib on kõrgem kui auto katus.

Ka esispoiler on sarnaselt tagatiivale aktiivne, juhtides õhku kas auto alla tagumise difuusori suunas või välja tagatiiva poole, vastavalt kiirusele ja olukorrale. Kokku toodab uus GT3 RS surujõudu 860 kg kiirusel 285 km/h.

Osaliselt aerodünaamikaga seotud on ka auto radiaator, mis võtab enda alla traditsiooniliselt 911’e esiosas oleva pagasiruumi. Jahutussüsteem tuleb otse Porsche autospordi programmist ja asendab kahte väiksemat radiaatorit, mis paiknesid kummagi esiratta ees.

Uus jahtusussüsteem võimaldab ka paremat õhuvoolu juhtimist. Seega nii kapotil, katusel, esi- ja tagarattakoobaste ümber ja auto külje peal on rohkelt väiksemaid ja suuremaid detaile, mis suunavad õhku täpselt sinna kuhu vaja.

Natuke raskem kui GT3

Nagu traditsiooniks, on GT3 RS laiema kerega, sarnaselt 911 Turbo mudelitele. Kuid kerepaneelid on pea kõik täiesti uued, kuna kapott, esitiivad, uksed ja katus on valmistatud süsinikkiuga tugevdatud plastikust (CFRP). Lisavarustuse valikus on näiteks ka süsinikkiust valmistatud turvapuur.

Kaalu saab veel säästa velgede näol. Standard alumiiniumist velgede asemel saab valida kergemad alumiiniumist ja ka magneesiumist veljed, millest viimased kaasnevad Weissach lisavarustuse paketiga. Rehvi laiused on ees 275 ja taga massiivsed 335 mm.

Kokku kaalub auto 1450 kg, seda koos kõikide vedelikega, kaasaarvatud täispaak kütust. See on 15 kg raskem kui tavaline GT3. Kuigi nii rohke kerge komposiitmaterjali kasutamise tõttu võiks arvata, et auto peaks olema kergem, siis laiem kere, suuremad veljed ja aktiivne aerodünaamika teevad oma töö.

Auto sõidab täpselt nii nagu sulle meeldib

Veermiku osas on GT3 RS’i kergem seadistada, kui kunagi varem. Kui tänapäeval levinud seadistatav vedrustus annab näiteks kolm eri jäikuse taset, siis sellest Porschele ilmselgelt ei piisa.

Otse roolilt saab muuta vedrustuse löökide vastuvõtu, ratta tagasilöögi tugevust (compression ja rebound) ise seadistada. Selliseid muudatusi on ka varem nähtud, kuid mitte nii lihtsalt, et rooli taga istudes, nuppe keerates kõik juba muutub.

Peale stabiilsus- ja veojõukontrolli saab juht muuta ka tagumise diferentsiaali seadistust, muutes auto täpselt sobilikuks enda sõidustiiliga. Kõik muudetavad seadistused on algselt paika pandud nii, kuidas Porsche arvab, et iga juht saaks autoga sina peale ning seejäral rajal ise edasi avastada, mida ja kuidas muuta sooviks.

Jõuallikaks on sama 4-liitrine vabalthingav mootor, mida leiab 911 GT3 ja Cayman GT4 RS mudelitest, oma huilgava ja pea 9000 pöördeni tõusva piirajaga. Võimsus on tõusnud 525 hobujõuni ja käigukastiks on ainult 7-käiguline PDK automaat.

Interjöör on üldiselt ilma suurte muutusteta. Muidugi leiab seest süsinikkiust korvistmed ning Weissach paketi valides ka rohkelt muid komposiidist detaile. Rool on eraldi GT3 RS’i jaoks disainitud, kus on rohkem nuppe, et kõiki seadistusi oleks juhil kergem hallata. Samuti on uste taskud asendatud võrkudega, et säästa kaalu.

Porsche Eesti konfiguraatoris saab uut 911 GT3 RS’i juba komplekteerida, alghinnaga 234 170 eurot.

Vaata ka videot, kus briti autoajakirjanik Henry Catchpole ja Porsche GT-autode osakonna juht Andreas Preuninger käivad üle iga detaili uuest 911 GT3 RS’ist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.