Suur võrdlus: selvepesulaid on nagu seeni pärast vihma, aga kas kõigil on mündiviga küljes?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Selvepesulad on nutikas leiutis. Ise survepesurit hoides ei pea teise inimese töötasu kinni maksma, aga samas on sinu käsutuses professionaalsed vahendid, mille jaoks oma kodus poleks ruumigi. Ja viimasel ajal on selvepesulaid tekkinud Eestis nagu seeni pärast vihma.

Aga ütleme otse välja, et meid pani selvepesulate suurt võrdlust tegema üks põhjus. Kuigi autohoolduse vallas on see tore uuendus, siis maksmine on sellistes kohtades tihti täiesti eelmises sajandis. Või isegi eelmises millenniumis, sest vaja on vana head kõlisevat. Samas pole  meil enam tihti paberrahagi taskus.

Jääb mulje, et pangakaardiga saab Eestis maksta vist küll igal pool mujal peale selvepesulate. Kas see mulje on õige, selleks tegimegi suure võrdluse. Aga peale maksevõimaluste hindasime paari teist asja ka. Tegime järgmise punktisüsteemi, millest iga rida andis pesulale ühe punkti:

  • lisaks pesule ja loputusele on valikus ka eelleotus, mis enne pesu karmima kraami lahti võtaks
  • maksta saab pangakaardi või mobiiltelefoniga
  • seda marki pesulate arv on suurem kui 2
  • instruktsioonide selgus ehk koondmulje selle kohta, kuidas täpselt maksta, kui palju pesuaega on jäänud (kas näed ekraanilt eurosid või mingite LED-tulede pidu), kui kaua mis vahendiga pesta
  • peale survepesuri on ka hari, millega vajadusel raskem mustus maha hõõruda

Kokku võis pesula seega saada 0–5 punkti.

1. NutiPesu: ärge laske end nimest petta

NutiPesu Tallinnas Peterburi teel

Mida tähendab “nuti”? Tänapäeval vist mida iganes. Selleks, et NutiPesu kohti keerulisem leida oleks, on need veel märgitud “Kärcher” kirjadega. Erilist nutikust ei tasu aga oodata.

Maksmine

Ärge lootke, et selles pesulas saate maksta näiteks viipemaksega (NFC) või mobiiliga. Ärge lootke midagi rohkemat kui sellist pliidinupu taolise valitsaga kasti, mille küljelt saab münte sisse lasta.

Kui tegelikult otsida, siis pesula teisest otsast leiab ka koha, kus saab kaardiga maksta. “Aga” on selles, et kaardiga makstes on võimalik valida ainult kas 3, 5 või 7 eurot. Programmeerija ei tunne muid numbreid?

Järgmine “aga”: nupust tuleb valida üks kahest pesula-latrist. Kui neis on juba keegi ees ja tahad kolmandasse minna, siis seal peab münte olema. Seega pangakaardiga maksevõimaluse eest napilt pool punkti.

Minutihind: 0,50 eurot / minut

Pesuvõimalused

Eelleotuseks on eraldi programm. Pesuks kaks programmi, üks kõrgsurvega ja teine vahuga. Loputuseks on kaks programmi, üks tavaline ja teine pehme veega, mis ei jäta kuivades autole valgeid jälgi. Olemas ka kuumvaha.

Instruktsioonid on aga kulunud ja segased.

Asukohad

NutiPesul on suhteliselt suur võrgustik, kokku on pesukohti üle riigi 11. Kaks tükki Tallinnas, kaks Rakveres, kaks Narvas, kaks Tartus ja üks Kohtla-Järvel, Jõhvis ja Viljandis.

NutiPesu skoor: 1+0,5+1+0+0 = 2,5

2. IsePesula24: pudru ja kapsad nimedega

Selle firma pesulaid ehivad sildid “made in Germany” ja “aastast 1927”, mis tekitavad pehmelt öeldes segaduse. Kas Tallinnas on juba 91 aastat tegutsenud selline pesula? Vaevalt. Kas see on Saksamaalt ära hiivatud pesula? Mida tähendavad kirjad Ehrle ja ehrle.ee (mis kuhugi ei vii) ja kuidas on see seotud veebiaadressiga IsePesula24? Jäägu see uuriva ajakirjanduse välja selgitada.

Maksmine

IsePesula24 on mõeldud jällegi ainult müntide tegelemiseks, sest viies latris on masinad müntide sisestamiseks. Tõsi, ehitise tagaküljel on ka automaat, millega vajadusel paberrahast münte teha ja lisaks saab osta ka “pesuvõtit”. Pangakaardi või mobiilimakse võimalust pole.

Minutihind: 0,54 eurot / minut

Pesuvõimalused

Pesuvõimalusi on kõige vähem. Üks programm mikropulbriga pesuks, üks loputamiseks, siis kuumvaha ja demineraliseeritud veega loputus.

Tasub tähele panna, et kui näiteks mõne programmi järel tahta korraks hinge tõmmata ja vajutada “stopp” nuppu, siis annulleeritakse kogu järelejäänud aeg.

Instruktsioonid seintelt nii maha kulunud, nagu oleks keegi neid harjaga hõõrunud.

Asukohad

Sisuliselt olematu võrgustikuga teenusepakkuja, sest pesulaid on vaid kaks. Üks on Laagna tee alguses, ametliku aadressiga Vilmsi 59, teine Kadaka teel.

IsePesula24 skoor: 0+0+0+0+0 = 0

3. Linnapesulad: mitte ainult mündikotiga pesijatele

Veidi värskema ja parema kujundusega koht kui kaks eelmist ja see polegi nii väike asi. Linnapesulates on täpselt ja selgelt kirjas, mida kuidas tegema peab ning kuidas maksmine käib. Instruktsioonide punkt on garanteeritud.

Maksmine

Lõpuks ometi üks pesula, kuhu ei pea tulema kukkur kõlisevaga vööl.

Linnapesulate kiituseks tuleb öelda, et variante on tõesti palju. Esiteks saab muidugi ikka ka masinasse lasta münte, nii et taksojuhtidele peaks meeldima. Teiseks on žetoonid, mida saab näiteks Raadiku pesula kõrval olevast putkast osta ka paberraha eest. Kolmas võimalus on kliendikaart, aga sinna tuleb eelnevalt raha peale laadida. Neljas võimalus on mobiilimakse, mis on mugav, kuigi maksta saab ainult kolme euro kaupa ja minutihind on kallim.

Minutihind: 0,60 eurot / minut  mobiiliga makstes, muidu 0,50 eurot

Pesuvõimalused

Leotusvõimalusi otseselt pesuautomaadi küljes pole. Otsimise peale leiab aga Raadiku pesulas kahe latri vahelt eraldi automaadi (mis töötab müntide või žetoonidega), kus saab ühe euro eest minuti pigileotust. Selle eest pool punkti.

Pesuks on kuuma veega survepesu ja eraldi harjaga külmpesu, loputada saab tavalise veega ja “eritöödeldud” veega, mis loodetavasti ei jäta autole valgeid jälgi. Kuumvaha on ka.

Asukohad

Linnapesulad on järjekordne “minikett” ehk tegelikult on sellise nimega ainult kaks pesukohta Tallinnas. Üks Veerenni 54 ja teine Lasnamäel Raadiku parkimismajas.

Linnapesulad skoor: 0,5+1+0+1+1 = 3,5

4. Jazz selvepesula: suur kett, vähe pesulaid

Suur ja nimekas pesukett on avanud ka selvepesulad. Üldise taseme kõrval tõuseb Jazz päris hästi esile, kõik on enam-vähem puhas ja korras. Seintel on väga head ja selged juhised pesuks. Neid oleks enne pesema hakkamist mõistlik lugeda, et väärtusliku aega hiljem mitte kulutada.

Maksmine

Maksmine on täpselt nii nagu aastal 2018 eeldaks. Žetoone saab osta nii paberraha, müntide kui ka pangakaardiga. Erinevalt enamikest, on Jazzil ostu sooritamiseks suur ja selge puutetundlik ekraan, kus valikuid teha.

Hinda on keeruline välja tuua, aga kodulehel on öeldud, et olenevalt pesu programmist annab üks žetoon pesuaega 45 – 90 sekundit. Ühe žetooni hind on 0,5 €.

Minutihind: 0,33-0,66 eurot / minut

Pesuvõimalused

Pesuvõimalusi on samuti piisavalt. Segadust tekitas pildistatud automaadil olev silt “Ei tööta” eelpesu juures, samas kui samm nr 2 pakub eelpesu vahendit.

Olulise lisavarustusena on kahjuks puudu pesuhari.

Asukohad

Tallinnas on pesulaid esialgu kaks, Rocca al Mare keskuse lähistel ja Lasnamäel, lisaks üks ka Viimsis. Mitmetes Eesti väikelinnades on samuti Jazzi selvepesulad, aga näiteks Tartus kodulehe andmetel veel mitte.

Jazz skoor: 1+1+1+1+0 = 4

5. Aquapesula

Järjekordne kett Aquapesula on tegutsenud tegelikult juba üsna pikka aega ja paneb rõhu rohkem kogu Eesti katmisele kui Tallinnale.

Maksmine

Varem oli Aquapesula kahjuks ainult sularahakeskne. Lase aga münti masinasse nagu ootaks kasiinovõitu, paberraha vahetamiseks on pesula küljes ka vastav automaat.

Hiljuti on aga astutud väike samm 21. sajandisse ja tehtud on koostööd Barking äpiga. Selleks tuleb telefoni tõmmata Barking, logida sisse ja ühendada näiteks oma mobiilinumbriga (nii et Barking äpiga tehtud kulutused jõuavad sinu mobiiliarvele). Edasi saab juba äpist leida pesula, vastava pesukoha ning sinna peale laadida kuni kümme eurot. Valik on euro täpsusega, nii et ei ole väga rangelt etteantud piirides.

Arvestada aga tuleb, et mobiilimakse puhul on teenustasu 32 senti. Kui näiteks aeg saab otsa ja auto jääb loputamata, siis minutit juurde ostes tuleb jälle teenustasu maksta.

Minutihind: 66 senti/minut

Pesuvõimalused

Olemas on kõik, mis vaja: igas pesukohas on leotusprogamm, pesu mikropulbriga, lisaks vahupesu harjaga, tavaline loputus, kuumvaha ja lisaloputus nimega “läigestamine”. Instruktsioonid on üsna selged, suurte numbritega on välja toodud ka programm, millega saab harjast vahu jooksma.

Asukohad

Tallinnas on Aquapesula ainult Haaberstis, aga lisaks on see Võrus, Jõhvis, Valgas, Viljandis, Tartus, Otepääl ja Haapsalus.

Aquapesula skoor: 1+1+1+1+1 = 5

6. Mündipesula: peamiselt siseruumides asuv kett

Mündipesula jättis vähemalt Rocca al Mare pesulas päris hea mulje. Kogu olme on enam vähem puhas ja korralik ning neli pesukohta tähendab ka kiiresti liikuvat järjekorda.

Maksmine

Maksmise osas saab Mündipesula oma punktid kätte, aga peamiselt tänu sellele, et on olemas kaardimakse ning võimalus jällegi Barking äppi kasutades tasuda.

Miks peab aga kogu toiming käima piipari-ekraanil? 1990ndate inimesed teavad, mida sellega silmas peame. Jah, ühe-kahe korra järel saab selle kasutamise selgeks, aga miks ei võiks olla normaalne tänapäevane puuteekraan erinevateks valikuteks?

Minutihind: 0,60 eurot / minut

Pesuvõimalused

Kuigi valikuid on Mündipesulas ainult viis, on kõik olulised variandid olemas. Eelpesu vaht tuleb aga eraldi voolikust, seega kui juhiseid ei loe, siis võib segadus tekkida. Pesemisjuhendid on selged ja kergesti arusaadavad.

Pesuharja ei olnud.

Asukohad

Tallinnas on viis pesulat, lisaks üks ka Viimsis. Mündipesulad asuvad enamjaolt katusealustes parklates ja kaubanduskeskuste keldrites, seega talvel on see oluliseks boonuseks. Samas ei ole möödasõites võimalik hinnata järjekorra pikkust ja tuleb sisse pöörata. Viiest Tallinna asukohast kaks EI OLE 24h avatud.

Mündipesula skoor: 1+1+1+1+0 = 4

7. NB Autopesula: miks nad raha vihkavad?

Külastasime NB Autopesulat Sõle tänava pesulat. Sarnaselt NutiPesule jättis kogu Kärcheri sisseseade sellise mulje nagu oleks sisseseade mõnelt välismaa oksjonilt ostetud ja värskendamiseks pole raha tahetud kulutada.

Maksmine

Kohapeal on automaat, kus saab euromünte ja paberrahasid vahetada. Puudub nii kaardi- kui mobiilimakse. Lisaks on teade, et kasutada võib vaid 50-sendiseid ja 1- ning 2-euroseid münte, muude puhul peatub pesujaama töö. Kas lõplikult, seda ei ole aru saada.

Kuna pesula kõrval pole kohe ka ühtegi suuremat poodi või pangaautomaati, siis sularahatul inimesel jääb pesu tegemata.

Minutihind: 0,50 eurot /minut

Pesuvõimalused

Kõik olulised pesemisrežiimid on olemas, juhendid samuti. Viimased küll sisaldavad liialt palju trüki- ja kirjavigu, et omanike pühendumuses veendunud olla.

Pool punkti läheb aga maha seetõttu, et järelejäänud pesemise aega ei mõõdeta sekundites ega eurodes vaid LED-tulukestega, mis ei anna niigi ajakriitilises tegevuses vajalikul määral infot.

Pesuhari on olemas.

Asukohad

Koduleht ettevõttel puudub, Facebookis on kirjas vaid Sõle pesula, kuigi tegelikult on tükk aega avatud teine pesula ka Vana-Lõuna tänaval. Selle kohta on vaid pilt.

NB Autopesula skoor: 1+0+0+0,5+1= 2,5

8. SmartWash: korralik koht, kurta saab vaid maksmise üle

SmartWash’il on hetkel vaid kaks pesulat, sügisel avatakse kolmas. Värvilahenduse järgi väga sarnane Jazzile aga viimase õnneks on tase päris korralik ja mainekahju suurt sündida ei saa. Igatepidi nii tavaline, et pikemaid kommentaare raske anda.

Maksmine

Maksta saab pangakaardiga, müntidega ja Smartwashi enda kliendikaardiga. Ekraan on sarnaselt Mündipesule väga askeetlik ning nõuab natuke harjutamist.

Minuthind: selle firma tähesüsteemis on käibel “impulsid” ja “2 impulssi” maksab 1 euro. ?‍♂️

Pesuvõimalused

Vajalikud režiimid on olemas, kuigi masin, kust valida, on natuke kulunud ja võiks värskem välja näha. Juhised on seintel kenasti olemas, aga teksti on väga palju ja väikses kirjas. Algaja peab tublisti enne lugema.

Asukohad

Hetkel asukohti kaks, aga kuna üks neil just suleti ja sügisel avatakse järgmine, siis anname pool punkti ikkagi ära, sest näha on, et areng toimub.

Smartwashi skoor: 1+1+1+0,5+0 = 3,5

Lõpptulemus

Selgelt eristus kuskilt Lõuna-Euroopast kohale hiivatud tehnikaga odavpesulad, milles käimine mingit rõõmu ei paku ja natuke viisakamad kohad.

Lähtudes meie loo alguses välja toodud punktikriteeriumitest sai kõige parema skoori Aquapesula (5 punkti), teist ja kolmandat kohta jagasid Jazz ja Mündipesula (mõlemad 4 punkti). Konkurentsitult kõige madalama skoori ehk null punkti sai aga IsePesula24.

PS. Kas me hindasime ka seda, kui hästi neis auto puhtaks saab? Ei. Miks? Sest selleks tuleks kaheksas pesulaketti võrrelda täpselt samadel tingimustel, mis tähendab kaheksa korda täpselt sama moodi määrdunud autot. Lisaks on inimfaktor pesemise lõpptulemuses väga oluline, palju sõltub pesutehnikast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.