Tallinna kõige ägedamas autopesulas tuleb kohe kunstifestival

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Tegu on täiesti sõitva Saab 95ga, millel on muuseas 7 istekohta

Mart Veelmaa on kunstnik, kes on muuhulgas ka autopesula omanik. Või siis vastupidi, päris täpselt ei tea ta isegi.

Geenius saab Mardi kätte just siis, kui ta Euronicsist välja astub, kaasas kohvikapslid. “Igavese hunniku ostsin. Me oleme nii kõvad kohvimehed. Võtan alati kohe kuus plokki kapsleid, need lähevad nädalaga või isegi vähem, olgugi et oleme vaid kolmekesi,” pajatab ta.

“Maniakid, tegemise maniakid!” hindab ta ise joodavat kohvikogust.

Kalli raha eest Mart vahatada ei taha

Autopesulas Kristiine keskuse taga saab pesta autot nii seest kui väljast ja isegi poleerida. “Mingid sellised tänapäevased moodsad vahad on ka. Keraamika ja nano… minumeelest on see keraamika juba vana, aga hea küll, inimesed ikka tahavad kalli raha eest saada. Mina isegi ei pane kalli raha eest, panen odavama raha eest,” pajatab ta.

Mart armastab maalida, aga kasutab selleks leitud materjale ja värve

Mart on 1993. aastast autodega tegelenud. Töökodasid on olnud mitmeid, üle Tallinna ja igas ühes on olnud midagi teisiti.

“Miski aeg oli mul Lastekodu tänaval Dünamo garaažid, kus oli spordiklubi. Endised sportlased olid valvurid. Mul oli seal selline majakene ja ma sealt jätsin ühe seina ära, nii et see oli avatud. Inimesed, kes spordiklubis trenni tegid, said otse majja vaadata. Avatud WC-nurgaga maja. No ikka kõik näha,” jutustab Mart.

Kunst prügikastist

“Siin oli mul, omavahel öeldes, väga hea suur prügikast, mis nüüd küll T1’te viidi. Sinna tuuakse üle linna kaubanduskeskustest igasuguseid huvitavaid asju, mille ma kõik endale siia pesasse ära tirin,” räägib Mart.

Kaubanduskeskuse prügikast on Mardi jaoks kullaauk

Nii on oma koha töökojas leidnud elusuuruses päkapikud, lateksist jõuluvanad ja hulk maale, mille Mart on ise maalinud, just prügikastist leitud värvidega ja prügikastist leitud paneelidele.

“Praegu ma võtsin siukse lehmaseeria ette. Teen lehmasid, siniseid lehmasid. On nagu sinine periood, aga eks neid saab kunagi üle teha,” räägib Mart sellest, mida talle maalida meeldib.

Tema töökojas ilutsevad veel ka maalitud maastikud, mis küündivad lausa kolme meetri kõrgusteks. “Värvid on head. Külmunud lateksvärv praguneb ja jätab sellise huvitava struktuuri. Osasid värve müüakse kalli raha eest, et nad jätaksid sellise pragunenud mulje, aga külmunud lateksvärv ongi selline.”

Pesula, mida tänavalt pole näha, aga kui leiad, siis märkamata ei jää see kindlasti

Mart ei piirdu ainult paneelidele maalimisega. Ta on maalinud ära oma kompressorid, poleerimismasinad, kuivatuslapid ja isegi töökoja juures seisva vana Saab 95.

Peod ja festival

Kõik see on töökojas igapäevane. Kuid huvitav kunst tõmbab ligi ka teisi kunstnikke ja nii on Mardi töökotta tekkinud omamoodi kommuun. “Siin juba ühe mehhiklanna sünnipäev oli. 30 inimest kadus siia supsti ära. Autode pesuruumis oli disko, kuivruumis olid projektoriga seinale lastud filmid,” kirjeldab Mart. Ühiselt sündis ka idee korraldada festival, mille nimeks sai Gar(b)aaž.

See festival, mis täidab garaaži muusika ja moeshow, näituse ja töötubade, filmide ja performance’itega. Ühe etteastena plaanib Mart omal moel külastajatele veini jagada.

Hetkel on käimas asjade paigutamine ja liigutamine. Tavaliselt on tööruumides ikkagi ruumi ka autodega tegelemiseks

“Mul on lapsekäru peal üks selline roheliseks värvitud kompressor. Ja ma ostsin sellist läbipaistvat toiduvoolikut, et teha neist kahest kokku inimese vereringe süsteem. Ja siis ma tegin koduveini. Kui meil on see festival, siis üks rootsi kutt, kes näeb ise veidi papi moodi välja, käib ja jagab seda voolikust, justkui verd,” selgitab Mart ise muiates.

Veini jagamine pole aga eesmärk omaette, kogu show’l on ka tagamõte. “Me läheme küll kosmosesse, teeme kõiksugu asju, aga enda ringist me ikkagi välja ei murra, elame ja sureme ju siin,” selgitab ta.

Kui Mardi loomingulisus veel arusaamatuks jäi, siis vaadake seda videot, mille nad nalja pärast jaapani autohooldus tootele valmistasid:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.