Valitsuse liikluskomisjoni sõnul on senine lähenemine liiklusohutusele läbi kukkunud

Joobes juhtide tõttu hukkunute arv on eriti suur, aga see pole muidugi ainuke probleem. Foto: Depositphotos

Valitsuse liikluskomisjon sai eile ülevaate 2024. aasta liiklusõnnetuste statistikast. Aasta jooksul hukkus liikluses 69 inimest, mis on viimaste aastate kõrgeim näitaja. Samal teemal vestles Autogeenius hiljuti ka staažika liikluseksperdi Villu Vanega.

„Liiklusohutuse tase on võrreldes 30 aasta taguse ajaga märkimisväärselt paranenud, kuid viimastel aastatel oleme jäänud paigale. See, et igal nädalal hukkub meie teedel vähemalt üks inimene, on meie väikese riigi jaoks lubamatult suur arv. Möödunud aasta hukkunute arv paraku isegi kasvas ning jõudis 69 kaotatud inimeluni. Meetmed, mis on seni aidanud liiklusohutust parandada, ei ole enam piisavad. Peame leidma tõhusamaid lahendusi ja inimelude päästmist prioriseerima,” sõnas taristuminister Vladimir Svet.

„Võib öelda, et oleme riigina 2016–2025 liiklusohutusprogrammi elluviimisel läbi kukkunud ning nüüd on vajalik laiem avalik arutelu toimivate lahenduste üle.”

Statistika järgi kaotas 2024. aastal elu 43 inimest riigiteedel, 21 kohalikel teedel ja tänavatel ning 5 mujal. Kuuel juhul leidsid surmaga lõppenud õnnetused aset nendel Tallinna-Pärnu-Ikla ja Tallinna-Tartu-Võru-Luhamaa maantee teelõikudel, mis on hetkel 2+2-teena välja ehitamata.

„Eeskätt on oluline liikluskultuuri parandamine ja reeglitest kinnipidamine, kuna piirkiiruse ületamine, alkoholijoobes rooli istumine ja ohtlik juhtimisviis on laialt levinud probleemid. Siiski näeme, et ka taristu arendamine mängib olulist rolli liiklusohutuse parandamisel, kuid see pole kaugeltki ainus mõjuv tegur,” lisas Svet.

Joobes juhtide suur probleem

Joobes juhtimine on jätkuvalt suur probleem. Kõikidest surmaga lõppenud liiklusõnnetustest 18 ehk enam kui veerand toimus alkoholi tarvitanud või joobes liikleja osalusel. Ühe õnnetuse puhul oli juht ka narkojoobes.

„Kahjuks kasvas eelmisel aastal liiklusõnnetustes hukkunute arv võrreldes 2023. aastaga 10 inimese võrra. Seda kõike on liiga palju ning peame liiklejatena tõsiselt mõtlema, mida igaüks meist teha saab, et keegi ei saaks viga ega hukkuks,“ lausus Transpordiameti peadirektor Priit Sauk.

„Transpordiamet panustab oma tegevustega liiklusohutuse parandamisse iga päev nii teavituse, liikluskorralduse, uute juhtide teadmiste ja sõidukite tehnoseisundi kontrolli, teede hoolduse kui ka taristu ehitamisel. Omapoolset panust ootame ka kõikidelt teistelt.“

Praegu kehtiv liiklusohutusprogramm aastateks 2016–2025 seadis eesmärgiks vähendada liiklussurmade ja raskesti vigastatute arvu selliselt, et aastate 2023-2025 keskmisena ei hukkuks liikluses üle 40 inimese ning raskesti vigastatute arv ei ületaks 2023–2025 aastate keskmise väärtustena 302 inimest aastas. Transpordiamet asub nüüd koostama liiklusohutusprogrammi järgnevaks perioodiks.

2008. aastal moodustatud liikluskomisjoni kuuluvad mitme liiklusohutuse teemadega seotud ministeeriumi ja ameti, sh politsei- ja piirivalveameti ning transpordiameti esindajad, Tallinna linna esindaja ning valdkonnas tegevad teadlased ja eksperdid. Komisjoni ülesandeks on liiklusohutusprogrammist tulenevate tegevuste koordineerimine, valitsuse nõustamine liiklusohutuse küsimustes ning liiklusohutusalaste ettepanekute tegemine valitsusele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.